tphnews.plarrow right†MOBILEarrow right†Sony A7R – recenzja i porównanie z nowym modelem Sony A7C II
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

13 czerwca 2024

Sony A7R – recenzja i porównanie z nowym modelem Sony A7C II

Sony A7R – recenzja i porównanie z nowym modelem Sony A7C II

Spis treści

Sony A7R to pełnoklatkowa, bezlusterkowaa lustrzanka cyfrowa z 36,4-megapikselową matrycą CMOS. Aparat ten zapewnia znakomitą jakość obrazu i wyjątkowe możliwości w zakresie fotografii. W tej recenzji przyjrzymy się bliżej temu modelowi, porównamy go z nową wersją Sony A7C II, a także omówimy jego zalety, wady i opinie użytkowników.

Kluczowe wnioski:
 • Sony A7R oferuje doskonałą jakość zdjęć dzięki wysokiej rozdzielczości matrycy.
 • Aparat ten ma solidną i ergonomiczną konstrukcję, co ułatwia obsługę.
 • W porównaniu z Sony A7C II, A7R oferuje lepszą jakość obrazu, ale A7C II jest bardziej kompaktowy.
 • Szybki i precyzyjny autofokus gwarantuje świetne możliwości w zakresie fotografii ruchomych obiektów.
 • Użytkownicy chwalą sobie ten model za uniwersalność i wszechstronność, ale zwracają uwagę na wysoki koszt.

Sony A7R – Najważniejsze funkcje i specyfikacja

Sony A7R to flagowy model w serii bezlusterkowych aparatów pełnoklatkowych marki Sony. Wyróżnia się matrycą 36,4 MP Exmor R CMOS, co zapewnia znakomitą jakość zdjęć i bogatą ilość szczegółów. Aparat obsługuje rozdzielczość 7360 x 4912 pikseli, a także nagrywanie wideo w 4K.

Wbudowany wizjer elektroniczny OLED QuadVGA o rozdzielczości 2,4 miliona punktów zapewnia doskonałe podglądy ujęć. Ponadto, Sony A7R oferuje czułość ISO w zakresie 100-25600 (możliwe rozszerzenie do 51200), co pozwala na elastyczne fotografowanie w różnych warunkach oświetleniowych.

Inną istotną cechą jest uszczelniona konstrukcja przed kurzem i wilgocią, a także wydajny autofokus hybrydowy z 399 polami AF i detekcją kontrastu na całej klatce. Profesjonaliści docenią także pojemną baterię NP-FW50 o dużej wydajności.

Użytkownicy chwalą sobie bezproblemową, szybką i precyzyjną obsługę autofokusu Sony A7R, która pozwala na płynną pracę w każdych warunkach. Bardzo przydatne są również dostępne opcje ręcznych ustawień ekspozycji, otworu przysłony oraz czasu naświetlania.

Sony A7R – Porównanie z Sony A7C II

Sony A7C II to nowszy model w linii bezlusterkowych pełnoklatkowych aparatów. W porównaniu do A7R, A7C II wyróżnia się zdecydowanie mniejszymi wymiarami i wagą, co czyni go bardziej poręcznym w transporcie. Różnicę tę zauważą szczególnie podróżnicy i miłośnicy plenerowej fotografii.

Jednak A7R ma wyraźną przewagę nad A7C II w postaci znacznie wyższej rozdzielczości matrycy - 36,4 MP vs 24,2 MP. Przekłada się to na bogatszą ilość szczegółów i możliwość bardziej zaawansowanej obróbki zdjęć. Z drugiej strony, niższa rozdzielczość A7C II przekłada się na większą szybkość zapisu i mniejsze rozmiary plików.

Ponadto, A7R oferuje szybszy, bardziej precyzyjny i sprawniejszy autofokus w porównaniu do poprzednika. Z drugiej strony, A7C II obsługuje najnowsze algorytmy przetwarzania obrazu dzięki nowszemu procesorowi, co przekłada się na lepszą jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych.

 • Sony A7R posiada większą klatkę, co ułatwia precyzyjne kadrowanie i umożliwia szersze pole widzenia.
 • A7C II jest lżejszy (509 g vs 625 g), kompaktowy i bardziej przenośny, idealny dla podróżników.
 • A7R zapewnia dłuższą pracę na jednymładowaniu dzięki pojemniejszej baterii, niezwykle przydatnej podczas dłuższych sesji.
 • Nowszy A7C II oferuje bardziej zaawansowane funkcje wideo, jak np. bezprzewodowe strumieniowanie.

Jakość zdjęć Sony A7R – Obiektywy zgodne z korpusem

Wysoka rozdzielczość matrycy 36,4 MP oznacza, że do pełni możliwości Sony A7R niezbędne są wysokiej jakości obiektywy. Wymagania co do jakości szkła wzrastają wraz z rozdzielczością matrycy, aby móc uchwycić maksimum detali i uzyskać ostre, nieprzebarwione zdjęcia.

Dlatego najlepszym wyborem dla Sony A7R będą obiektywy pełnoklatkowe renomowanych producentów, jak Sony, Zeiss, Sigma czy Samyang. Obiektywy te zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o pełnej klatce i są w stanie oddać pełny potencjał tego aparatu.

Warto zwrócić uwagę na jasne obiektywy stałoogniskowe (prime), jak Sony FE 24 mm f/1.4 GM czy Sony FE 85 mm f/1.4 GM. Doskonale radzą sobie w warunkach słabego oświetlenia i pozwalają na piękne rozmycie tła. Miłośnicy fotografii portretowej i makro z pewnością będą usatysfakcjonowani.

Dla bardziej mobilnych fotografów doskonałym wyborem będzie uniwersalny zoom, np. Sony FE 24-105 mm f/4 G OSS. Zapewni on wygodny zakres ogniskowych do wielu scenerii. Wreszcie, nie można zapomnieć o zoomach wielofunkcyjnych, takich jak Sony FE 24-240 mm f/3.5-6.3 OSS, który pozwoli na całkowitą dowolność kadrowania.

Sony A7R – Prędkość autofokusu w różnych warunkach oświetleniowych

Jedną z najmocniejszych stron Sony A7R jest zaawansowany, szybki i precyzyjny autofokus. Zastosowany w aparacie hybrydowy AF z detekcją fazową na całej klatce pozwala na płynną, responsywną pracę zarówno podczas fotografowania nieruchomych obiektów, jak i dynamicznych scen.

399 pól AF rozmieszczonych jest gęsto na całej klatce, co ułatwia ustalenie ostrości nawet na obiektach przy krawędziach kadru. Autofokus śledzi ruch obiektu i na bieżąco koryguje ostrość, co przydaje się podczas portretów, akcji sportowej czy dzikiej przyrody.

Co ważne, AF działa sprawnie niezależnie od warunków oświetleniowych. Poradzi sobie zarówno w jasnym świetle dziennym, jak i wewnątrz pomieszczeń, a nawet przy słabym oświetleniu ulicznym. Wyczerpujące testy pokazują, że nawet przy świetle na poziomie -4 EV autofokus nadal działa i utrzymuje ostrość.

Podsumowanie

Podsumowując, Sony A7R to wyjątkowy aparat dla wymagających fotografów i entuzjastów wysokiej rozdzielczości. Dzięki matrycy 36,4 MP i zaawansowanemu autofoklsowi, zapewnia znakomite możliwości zarówno w fotografii studyjnej, jak i podczas wymagających sesji plenerowych. Przydatne akcesoria i możliwość doboru różnorodnych obiektywów czynią go aparatem uniwersalnym.

Nowszy model Sony A7C II jest bardziej kompaktowy, z nowoczesnymi funkcjami wideo, jednak nie dorównuje A7R pod kątem jakości zdjęć. Niemniej dla podróżnych fotografów może okazać się lepszym wyborem ze względu na mobilność. Oba aparaty zasługują na uznanie dzięki doskonałym parametrom technicznym i możliwościom twórczym, jakie oferują.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze aparaty Xiaomi – który model warto wybrać w 2024?
 2. Tablety używane – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie
 3. Piecyk na naftę – wydajne i niezawodne ogrzewanie do domu
 4. Ford Crown Taxi – klasyczna taksówka, która nadal imponuje
 5. Żarówka imitująca światło słoneczne – jakie wybrać dla domu

Najczęstsze pytania

Sony A7R posiada znacznie wyższą rozdzielczość matrycy 36,4 MP, co przekłada się na lepszą jakość zdjęć i większe możliwości obróbki. Z kolei Sony A7C II jest bardziej kompaktowy, lżejszy i oferuje nowocześniejsze funkcje wideo, jednak matryca ma "tylko" 24,2 MP.

Tak, dzięki zaawansowanemu autofoklsowi z śledzeniem ruchu i szybkiej pracy serii zdjęć, Sony A7R świetnie nadaje się do fotografowania dynamicznych scen sportowych. Wysoka rozdzielczość pozwala także uchwycić perfekcyjnie ostre ujęcia pełne drobnych detali.

Najlepszy wybór to wysokiej jakości obiektywy pełnoklatkowe firm Sony, Zeiss, Sigma czy Samyang. Jasne stałki umożliwią piękne rozmycie tła, a uniwersalne zoomy zapewnią swobodę kadrowania. Niestety, tanie obiektywy mogą nie w pełni wykorzystać potencjału wysokiej rozdzielczości A7R.

Sony A7R jest wyposażony w pojemną baterię NP-FW50, która pozwala na zrobienie około 650 zdjęć na jednym cyklu ładowania. Jest to solidny wynik, jednak podczas intensywnego użycia warto zaopatrzyć się w dodatkowe akumulatory.

Przede wszystkim imponująca rozdzielczość 36,4 MP, zaawansowany hybrydowy autofokus 399 pól AF, znakomita jakość zdjęć, uszczelniona konstrukcja przed kurzem i wilgocią, a także bogaty zestaw funkcji do pełnej kontroli parametrów ekspozycji.

Zobacz więcej