tphnews.plarrow right†MOBILEarrow right†Powerbank na baterie – przenośne źródło energii dla urządzeń
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

13 czerwca 2024

Powerbank na baterie – przenośne źródło energii dla urządzeń

Powerbank na baterie – przenośne źródło energii dla urządzeń

Spis treści

Powerbank na baterie to świetne przenośne źródło energii, które pozwala Ci przedłużyć żywotność Twoich urządzeń elektronicznych nawet wtedy, gdy nie masz dostępu do gniazdka elektrycznego. Dzięki temu zwięźle zaprojektowanemu akcesoriowi możesz pozostać w kontakcie, pracować lub cieszyć się rozrywką w dowolnym miejscu i czasie. W tym artykule dowiemy się, jak działają powerbanki, jakie mają zalety i wady, a także jak wybrać najlepszy model dla Twoich potrzeb.

Kluczowe wnioski:
 • Powerbanki na baterie to przenośne akumulatory, które pozwalają naładować telefon, tablet lub inne urządzenie podczas podróży lub na świeżym powietrzu.
 • Kluczowe cechy powerbanków to pojemność (mAh), liczba portów USB i kompatybilność z różnymi urządzeniami.
 • Wysokiej jakości powerbanki są bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w użyciu.
 • Powerbanki różnią się ceną, rozmiarem i czasem ładowania, więc warto dobrać model odpowiedni do swoich potrzeb.
 • Prawidłowe użytkowanie i przechowywanie powerbanków zgodnie z instrukcją producenta przedłuży żywotność baterii.

Powerbank na baterie: co to jest i jak to działa?

Powerbank na baterie, zwany również przenośną baterią lub powerbankiem, to nieoceniony gadżet dla wszystkich, którzy lubią aktywny tryb życia lub spędzają dużo czasu poza domem. Jest to przenośne urządzenie wyposażone w akumulator, które umożliwia doładowanie smartfona, tabletu, słuchawek bezprzewodowych lub innych urządzeń elektronicznych bez konieczności dostępu do gniazdka elektrycznego.

W środku powerbanku znajduje się litowa bateria wielokrotnego ładowania, która gromadzi energię elektryczną. Aby naładować swoje urządzenie, wystarczy podłączyć je kablem USB do portu wyjściowego powerbanku. Proste, prawda? Wbudowana elektronika kontroluje proces ładowania, zapewniając bezpieczeństwo i wydajność.

Powerbanki na baterie różnią się pojemnością, czyli ilością energii, jaką są w stanie zmagazynować i oddać do ładowania. Im większa pojemność wyrażona w mAh (miliamperogodzinach), tym więcej urządzeń będzie można naładować na jednym cyklu. Niektóre modele mogą nawet kilkakrotnie naładować telefon od zera do pełna.

To małe, poręczne urządzenie jest idealnym towarzyszem podczas wyjazdów, imprez plenerowych, wędrówek czy po prostu w biurze, gdy zabraknie dostępu do gniazdka. Dzięki powerbankom nie musisz już martwić się o wyczerpanie baterii w swoich gadżetach, a tym samym przegapienie ważnych powiadomień, rozmów czy zdjęć.

Zalety i wady powerbanków na baterie w porównaniu z powerbankami

Powerbanki na baterie mają zarówno zalety, jak i wady w porównaniu z tradycyjnymi powerbankami litowo-jonowymi. Przyjrzyjmy się im bliżej:

Zalety powerbanków na baterie:

 • Są tańsze od powerbanków litowo-jonowych o tej samej pojemności.
 • Mają zwykle dłuższą żywotność i lepiej znoszą cykle ładowania/rozładowania.
 • Są bardziej odporne na wstrząsy i upuszczenia.
 • Nie ulegają przegrzaniu podczas ładowania lub rozładowywania.

Wady powerbanków na baterie:

 • Są zwykle cięższe i większe od powerbanków litowo-jonowych o tej samej pojemności.
 • Mają niższą gęstość energetyczną, co oznacza, że przy tym samym rozmiarze oferują mniejszą pojemność.
 • Wolniej się ładują i rozładowują.
 • Z czasem tracą pojemność szybciej niż powerbanki litowo-jonowe.

Dla wielu użytkowników zalety powerbanków na baterie, takie jak niższa cena i lepsza odporność, są ważniejsze niż ich wady. Wybór zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb.

Jak długo posłuży powerbank na baterie? Wydajność i pojemność

Kluczową kwestią przy wyborze powerbanku na baterie jest jego wydajność, czyli to, jak długo będzie on w stanie zapewnić energię dla Twoich urządzeń. Zależy ona głównie od pojemności baterii wyrażonej w mAh (miliamperogodzinach).

Im wyższa pojemność, tym więcej energii może zmagazynować powerbank i tym dłużej będzie mógł ładować Twoje urządzenia. Dobra ilustracją jest fakt, że typowy smartfon ma baterię o pojemności 3000-4000 mAh. Powerbank o pojemności 10000 mAh byłby w stanie naładować taki telefon około 2-3 razy.

Jednak należy pamiętać, że podana pojemność to wartość znamionowa, która w rzeczywistości może być nieco niższa. Ponadto, na wydajność wpływają również takie czynniki jak zużycie energii przez urządzenia podłączone do powerbanku, ich liczba oraz temperatura otoczenia.

Dobrze jest wybierać powerbanki renomowanych producentów, ponieważ wtedy masz większą pewność, że zadeklarowana przez nich pojemność będzie zbliżona do rzeczywistej. Warto również zwrócić uwagę na pojemność znamionową po kilkuset cyklach ładowania – ta wartość pokazuje, jak szybko powerbank będzie tracił swoje możliwości.

Najlepsze powerbanki na baterie: przegląd modeli i cen

Na rynku dostępnych jest wiele modeli powerbanków na baterie w różnych rozmiarach i o różnych parametrach. Oto przegląd niektórych z najlepszych propozycji:

Powerbank EnerGENIE 10000 mAh - Wydajny i niedrogi. Wyposażony w dwa porty USB umożliwia jednoczesne ładowanie dwóch urządzeń. Wbudowana latarka LED może być przydatna podczas wyjazdów. Cena: ok. 50 zł.

Duracell Powerbank na baterie 5000 mAh - Solidna konstrukcja z trwałą obudową z tworzywa ABS, odporną na upuszczenia. Cztery diody LED pokazują poziom naładowania. Cena: ok. 80 zł.

EBL Powerbank 18000 mAh - Pojemna i wydajna propozycja dla zaawansowanych użytkowników. Wyposażona w dwa wyjścia USB i jedno wejście micro USB do ładowania. Może naładować 2-3 smartfony jednocześnie. Cena: ok. 140 zł.

GP Batteries PB480GS100 - Kompaktowy i poręczny powerbank o pojemności 4800 mAh. Ma tylko 12 mm grubości i waży zaledwie 130 g. Świetnie sprawdzi się jako mobilne źródło energii do podróży. Cena: ok. 60 zł.

Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę nie tylko na pojemność baterii, ale także na obecność zabezpieczeń przed zwarciem, przeładowaniem i przepięciem. Istotna jest też kompatybilność z Twoimi urządzeniami.

Podsumowanie

Powerbank na baterie jest niezastąpionym rozwiązaniem dla osób aktywnych, które często przebywają poza domem. Dzięki temu przenośnemu akumulatorowi możesz naładować swój smartfon, tablet czy inne urządzenie w dowolnym miejscu. Kluczem jest wybór modelu o odpowiedniej dla Twoich potrzeb pojemności, liczone w mAh.

Powerbanki na baterie aa różnią się od litowo-jonowych nieco mniejszą wydajnością i wyższą wagą, ale są tańsze, bardziej odporne i mają dłuższą żywotność. Niezależnie od typu, pamiętaj o bezpiecznym użytkowaniu i przechowywaniu zgodnie z instrukcją producenta, aby cieszyć się mobilną energią przez długi czas.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze aparaty Xiaomi – który model warto wybrać w 2024?
 2. Tablety używane – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie
 3. Piecyk na naftę – wydajne i niezawodne ogrzewanie do domu
 4. Ford Crown Taxi – klasyczna taksówka, która nadal imponuje
 5. Żarówka imitująca światło słoneczne – jakie wybrać dla domu

Zobacz więcej