tphnews.plarrow right†MOBILEarrow right†Numer kierunkowy 45 – co to za numer i skąd pochodzi?
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

13 czerwca 2024

Numer kierunkowy 45 – co to za numer i skąd pochodzi?

Numer kierunkowy 45 – co to za numer i skąd pochodzi?

Spis treści

Co to za numer 45, zapytasz? To popularny numer kierunkowy używany w wielu miastach na terenie Polski. Jeśli widzisz numer telefonu zaczynający się od 45, możesz być pewien, że ktoś dzwoni z określonego regionu kraju. Ten numer ma długą historię i ciekawą genezę, która sięga czasów, gdy telefony stacjonarne były normą. Pozwól mi wyjaśnić, skąd dokładnie pochodzi numer 45 i co oznacza.

Kluczowe wnioski:
 • Numer kierunkowy 45 jest używany w wielu miastach na terenie Polski, głównie w województwach śląskim i opolskim.
 • Jego pochodzenie sięga czasów, gdy telefony stacjonarne były powszechnie używane, a numery kierunkowe były potrzebne do łączenia międzymiastowego.
 • Obszar obsługiwany przez numer kierunkowy 45 obejmuje takie miasta jak Katowice, Gliwice, Zabrze i Bytom.
 • Numer 45 różni się od innych numerów kierunkowych swoją unikatową historią i regionem geograficznym, który obsługuje.
 • Rozpoznanie numeru kierunkowego 45 w numerze telefonu może pomóc w określeniu, z którego regionu Polski jest wykonywane połączenie.

Co to za numer kierunkowy 45 i gdzie jest używany?

Numer kierunkowy 45 to jeden z najpopularniejszych kodów używanych w Polsce do połączeń telefonicznych. Jeśli widzisz numer telefonu zaczynający się od 45, możesz być pewien, że dana osoba dzwoni z regionu Górnego Śląska lub Opolszczyzny. Ten charakterystyczny kod nie jest przypadkowy – ma głębokie korzenie historyczne i geograficzne.

Numer kierunkowy 45 jest wykorzystywany do prowadzenia rozmów telefonicznych z mieszkańcami wielu miast leżących w granicach dwóch województw: śląskiego i opolskiego. Dzięki niemu możliwe jest nawiązywanie połączeń na terenie pokaźnej części południowej Polski, obejmującej zarówno ośrodki miejskie, jak i mniejsze miejscowości.

Warto zauważyć, że kod 45 nie jest zarezerwowany wyłącznie dla jednego miasta. Przeciwnie, jest on szeroko wykorzystywany przez mieszkańców całego regionu, co czyni go wyjątkowo uniwersalnym. Niezależnie od tego, czy dzwonisz do znajomego w Katowicach, krewnego w Gliwicach, czy firmy w Bytomiu, numer kierunkowy 45 będzie obecny w wybieranym numerze.

Ta powszechność użycia sprawia, że kod 45 stał się niemal symbolem regionu Górnego Śląska i Opolszczyzny. Dla wielu osób usłyszenie tych dwóch cyfr natychmiast kojarzy się z tą charakterystyczną częścią Polski, słynącą z bogatej kultury, przemysłu i niepowtarzalnej gwary.

Pochodzenie i historia numeru kierunkowego 45

Korzenie numeru kierunkowego 45 sięgają czasów, gdy telefony stacjonarne były normą, a połączenia międzymiastowe wymagały skomplikowanego systemu kodów i numerów kierunkowych. W tamtych latach, aby nawiązać rozmowę pomiędzy różnymi miastami, konieczne było wybranie właściwego kodu obszaru.

Kod 45 został przydzielony do regionu Górnego Śląska i Opolszczyzny ze względu na jego centralną lokalizację oraz rosnącą liczbę mieszkańców. W miarę upływu lat i rozwoju technologii, numer ten stał się integralną częścią tożsamości tego rejonu, a jego znajomość była niezbędna do skutecznego komunikowania się.

Interesującym faktem jest to, że początkowo numery kierunkowe były przydzielane w sposób losowy, bez żadnego konkretnego porządku czy logiki. Dopiero z czasem zaczęto wprowadzać pewne wzorce i zasady, aby ułatwić zapamiętywanie i rozróżnianie kodów poszczególnych regionów.

Pomimo upływu czasu i rozwoju nowoczesnych technologii, numer kierunkowy 45 wciąż pozostaje kluczowym elementem w procesie nawiązywania połączeń telefonicznych na tym obszarze. Choć dziś połączenia międzymiastowe nie stanowią już takiego wyzwania jak kiedyś, kod ten nadal jest szeroko rozpoznawany i używany.

Obszar geograficzny obsługiwany przez numer 45

Numer kierunkowy 45 obejmuje swym zasięgiem dwa województwa: śląskie i opolskie. Ten rozległy region leży w południowej części Polski, granicząc z Czechami na południu i Niemcami na zachodzie. Charakteryzuje się bogatą historią, różnorodnością kulturową oraz przemysłowym dziedzictwem, które odcisnęło trwałe piętno na jego krajobrazie.

 • Województwo śląskie: To jedno z najbardziej zurbanizowanych i gęsto zaludnionych regionów w Polsce, słynące z górnictwa węgla kamiennego oraz hutnictwa. Znajdują się tu takie miasta jak Katowice, Gliwice, Zabrze, Bytom, Sosnowiec, Chorzów i wiele innych.
 • Województwo opolskie: Choć mniejsze od sąsiedniego śląskiego, opolskie również odgrywało ważną rolę w przemyśle wydobywczym i przetwórczym. Jego największymi miastami są Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa i Krapkowice.

Obszar obsługiwany przez numer kierunkowy 45 cechuje się nie tylko bogatą historią i różnorodnością kulturową, ale także pięknym krajobrazem, łączącym elementy miejskie z malowniczymi terenami zielonymi. Od zielonych wzgórz Jury Krakowsko-Częstochowskiej po rozległe lasy i jeziora, region ten oferuje mnóstwo atrakcji zarówno dla miłośników przyrody, jak i poszukiwaczy miejskich wrażeń.

Najważniejsze miasta z numerem kierunkowym 45

W obrębie obszaru obsługiwanego przez numer kierunkowy 45 znajduje się wiele znaczących ośrodków miejskich, zarówno tych o bogatej tradycji przemysłowej, jak i tych o bardziej nowoczesnym charakterze. Oto niektóre z najważniejszych miast z numerem 45:

Katowice – stolica województwa śląskiego i jedno z największych miast w regionie. Znane z imponującego Śródmieścia, licznych zabytków i ośrodków kultury, a także jako ważny węzeł komunikacyjny i gospodarczy.

Gliwice – miasto o długiej historii, słynące z pięknej zabytkowej starówki, licznych parków i zielonych terenów. To również ważny ośrodek akademicki, z silnym zapleczem naukowym i technologicznym.

Bytom – jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku, z bogatym dziedzictwem górniczym i licznymi zabytkami architektury. Bytom słynie również z pięknych parków i rezerwatów przyrody.

Zabrze – miasto o przemysłowym rodowodzie, które w ostatnich latach przeszło znaczącą transformację, stając się ośrodkiem kultury i rozrywki. Zabrze oferuje interesujące obiekty industrialne i atrakcje turystyczne.

Podsumowanie

Numer kierunkowy 45 to kod głęboko zakorzeniony w historii i tożsamości regionu Górnego Śląska i Opolszczyzny. Pytanie "co to za numer kierunkowy 45?" łączy się z bogatą przeszłością tej części Polski, jej przemysłowym dziedzictwem i kulturową różnorodnością. Jest to kod szeroko rozpoznawany i używany przez mieszkańców wielu miast, takich jak Katowice, Gliwice, Bytom czy Zabrze.

Choć 45 może wydawać się zwykłą cyfrą, w rzeczywistości ma ona głębokie znaczenie i silne powiązania geograficzne. Zrozumienie pochodzenia i użycia tego numeru kierunkowego pozwala lepiej docenić unikatowy charakter regionu, w którym jest stosowany. Bez wątpienia "co to za numer 45" to pytanie, które otwiera drzwi do fascynującej historii i kulturowego bogactwa Górnego Śląska i Opolszczyzny.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze aparaty Xiaomi – który model warto wybrać w 2024?
 2. Tablety używane – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie
 3. Pobieranie MP3 z YouTube – jak szybko ściągnąć ulubioną muzykę
 4. Silniki Ford Focus MK3 – który wybrać dla najlepszych osiągów?
 5. Żarówka imitująca światło słoneczne – jakie wybrać dla domu

Najczęstsze pytania

Jeśli numer telefonu rozpoczyna się od 45, oznacza to, że jest to numer kierunkowy dla regionu Górnego Śląska i Opolszczyzny. Sygnalizuje to, że dzwoniący znajduje się w tym obszarze geograficznym Polski.

Wśród najważniejszych miast z numerem kierunkowym 45 znajdują się Katowice, Gliwice, Bytom, Zabrze, Sosnowiec, Chorzów, Opole, Kędzierzyn-Koźle i wiele innych.

Nazwa "numer kierunkowy" wywodzi się z czasów, gdy telefony stacjonarne były powszechnie używane. Był to kod umożliwiający kierowanie połączeń do odpowiedniego regionu czy miasta. Ułatwiał on proces łączenia rozmów międzymiastowych.

Tak, numer kierunkowy 45 jest unikatowy i charakterystyczny dla województw śląskiego i opolskiego. Inne regiony Polski mają przypisane inne numery kierunkowe.

Chociaż telefonia komórkowa stała się dominującą formą komunikacji, numer kierunkowy 45 nadal jest szeroko stosowany i rozpoznawany w tym regionie. Jest on częścią dziedzictwa kulturowego i tożsamości lokalnej społeczności.

Zobacz więcej