tphnews.plarrow right†MOBILEarrow right†Pełna klatka czy APS-C – który aparat fotograficzny wybrać?
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

13 czerwca 2024

Pełna klatka czy APS-C – który aparat fotograficzny wybrać?

Pełna klatka czy APS-C – który aparat fotograficzny wybrać?

Spis treści

Pełna klatka czy APS-C - to dylemat, przed którym staje wielu początkujących i zaawansowanych fotografów. Wybór odpowiedniego formatu matrycy może mieć ogromny wpływ na jakość Twoich zdjęć, możliwości twórcze i budżet. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom obu formatów, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję przy zakupie nowego aparatu fotograficznego.

Kluczowe wnioski:
 • Pełna klatka oferuje lepszą jakość obrazu w słabym oświetleniu, ale APS-C jest lżejszy i tańszy.
 • APS-C zapewnia większy zasięg tele, co jest korzystne w fotografii przyrodniczej i sportowej.
 • Pełna klatka daje większą kontrolę nad głębią ostrości, idealna do portretów i fotografii studyjnej.
 • Wybór formatu wpływa na dobór obiektywów - pełna klatka ma szerszą ofertę, ale są one droższe.
 • Ostateczna decyzja zależy od Twoich potrzeb, stylu fotografowania i budżetu.

Różnice między pełną klatką a APS-C: co musisz wiedzieć

Wybór między aparatem z matrycą pełnoklatkową a APS-C to jedna z kluczowych decyzji, jaką musisz podjąć jako fotograf. Pełna klatka, czyli matryca o wymiarach 36x24mm, odpowiada rozmiarowi klatki filmu 35mm. APS-C to mniejszy format, zazwyczaj o wymiarach około 23,6x15,7mm. Ta różnica w rozmiarze matrycy ma ogromny wpływ na wiele aspektów fotografii.

Przede wszystkim, większa matryca pełnoklatkowa zbiera więcej światła, co przekłada się na lepszą jakość obrazu, szczególnie w warunkach słabego oświetlenia. Aparaty pełnoklatkowe oferują też zazwyczaj wyższą rozdzielczość, co daje Ci więcej swobody przy kadrowaniu i drukowaniu zdjęć w dużych formatach.

Z drugiej strony, mniejsza matryca APS-C ma swoje zalety. Aparaty z tym formatem są zwykle mniejsze, lżejsze i tańsze. Co więcej, ze względu na tzw. crop factor (mnożnik ogniskowej), obiektyw APS-C do pełnej klatki daje efekt dłuższej ogniskowej, co jest korzystne w fotografii przyrody czy sportu.

Warto też pamiętać, że pełna klatka oferuje płytszą głębię ostrości przy tej samej przysłonie, co pozwala na lepsze oddzielenie obiektu od tła. To cecha szczególnie ceniona w fotografii portretowej i artystycznej. APS-C natomiast daje większą głębię ostrości, co może być atutem w fotografii krajobrazowej czy ulicznej.

Zalety pełnej klatki vs APS-C w fotografii profesjonalnej

W świecie fotografii profesjonalnej pełna klatka długo była uważana za standard. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na jakość obrazu. Większe piksele na matrycy pełnoklatkowej zapewniają lepszą czułość na światło, co przekłada się na niższy szum i większy zakres dynamiki. To kluczowe w wymagających warunkach oświetleniowych, z jakimi często muszą radzić sobie profesjonaliści.

Kolejną zaletą pełnej klatki jest większa kontrola nad głębią ostrości. Możliwość uzyskania bardzo rozmytego tła przy szeroko otwartej przysłonie to cecha, którą cenią sobie zwłaszcza fotografowie portretowi i ślubni. Pełna klatka daje też lepszą jakość bokeh, czyli estetycznego rozmycia tła.

APS-C nie pozostaje jednak w tyle. Mniejszy rozmiar i waga aparatów z tym formatem matrycy to duża zaleta w fotografii reportażowej czy podróżniczej. Wspomniany wcześniej crop factor sprawia, że teleobiektywy "sięgają" dalej, co docenią fotografowie dzikiej przyrody czy sportu.

Co więcej, nowoczesne matryce APS-C oferują jakość obrazu, która w wielu sytuacjach dorównuje pełnej klatce. Dla wielu profesjonalistów, zwłaszcza tych pracujących w trudnych warunkach terenowych, kompromis między jakością a poręcznością sprzętu wypada na korzyść APS-C.

APS-C czy pełna klatka: wpływ na jakość zdjęć i wideo

Jakość zdjęć to nie tylko liczba megapikseli. Pełna klatka, dzięki większej powierzchni matrycy, oferuje lepszą czułość na światło. Przekłada się to na niższy poziom szumów, zwłaszcza przy wysokich wartościach ISO. To kluczowa zaleta w fotografii w słabym świetle, np. podczas koncertów czy wesel.

APS-C nie pozostaje jednak daleko w tyle. Współczesne matryce tego formatu oferują imponującą jakość obrazu, często trudną do odróżnienia od pełnej klatki w normalnych warunkach oświetleniowych. Co więcej, mniejszy rozmiar matrycy przekłada się na większą głębię ostrości, co może być atutem w fotografii krajobrazowej czy makro.

W przypadku wideo, oba formaty mają swoje mocne strony. Pełna klatka pozwala na nagrywanie materiału z płytszą głębią ostrości, co daje bardziej "filmowy" wygląd. APS-C natomiast, dzięki crop factor, ułatwia uzyskanie efektu tele, co jest przydatne w filmowaniu odległych obiektów.

Warto też zwrócić uwagę na kwestię przegrzewania się. Mniejsze matryce APS-C generują mniej ciepła, co może przekładać się na dłuższe czasy nagrywania bez przerw na chłodzenie. To istotna zaleta przy dłuższych sesjach wideo.

 • Pełna klatka oferuje lepszą jakość w słabym świetle i większą kontrolę nad głębią ostrości.
 • APS-C zapewnia większą głębię ostrości i jest mniej podatny na przegrzewanie podczas nagrywania wideo.
 • Różnice w jakości obrazu między formatami są coraz mniejsze dzięki postępowi technologicznemu.
 • Wybór formatu powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i stylu fotografowania.

Cena i dostępność: porównanie aparatów pełna klatka i APS-C

Jednym z kluczowych czynników przy wyborze aparatu jest cena. Tradycyjnie, aparaty pełnoklatkowe były znacznie droższe od ich odpowiedników z matrycą APS-C. Wynika to z wyższych kosztów produkcji większych matryc i bardziej zaawansowanej technologii. Jednak różnica ta stopniowo się zmniejsza, zwłaszcza w przypadku modeli podstawowych i średniego segmentu.

APS-C wciąż pozostaje bardziej przystępną opcją dla początkujących i entuzjastów fotografii. Nie tylko same korpusy są tańsze, ale także dedykowane obiektywy. To sprawia, że budowanie systemu fotograficznego opartego na APS-C jest łatwiejsze dla osób z ograniczonym budżetem.

Jeśli chodzi o dostępność, aparaty APS-C są zdecydowanie bardziej rozpowszechnione. Znajdziesz je w ofercie wszystkich głównych producentów, od modeli podstawowych po zaawansowane. Pełna klatka to domena bardziej profesjonalnych linii produktowych, choć i to się zmienia wraz z wprowadzaniem na rynek przystępnych cenowo modeli pełnoklatkowych.

Warto też pamiętać, że inwestycja w system pełnoklatkowy to nie tylko koszt korpusu. Obiektywy do pełnej klatki są zazwyczaj droższe i cięższe od ich odpowiedników do APS-C. Musisz wziąć to pod uwagę, planując swój zestaw fotograficzny na dłuższą metę.

Pełna klatka czy APS-C: dobór obiektywów i akcesoriów

Wybór formatu matrycy ma ogromny wpływ na dobór obiektywów i akcesoriów. Pełna klatka oferuje szerszy wybór wysokiej jakości obiektywów, szczególnie w segmencie profesjonalnym. Znajdziesz tu szerokokątne zoomy, jasne stałki czy teleobiektywy o imponujących parametrach. Pamiętaj jednak, że obiektyw APS-C do pełnej klatki nie wykorzysta pełnego potencjału matrycy.

APS-C ma swoje zalety w kwestii obiektywów. Są one zazwyczaj mniejsze, lżejsze i tańsze od ich pełnoklatkowych odpowiedników. Co więcej, efekt crop factor sprawia, że obiektyw o danej ogniskowej na APS-C "sięga" dalej niż na pełnej klatce. To duża zaleta w fotografii przyrody czy sportu.

Jeśli chodzi o akcesoria, różnice nie są tak znaczące. Większość lamp błyskowych, statywów czy filtrów będzie działać z oboma formatami. Warto jednak zwrócić uwagę na torby i plecaki - ze względu na większe rozmiary, sprzęt pełnoklatkowy może wymagać obszerniejszych rozwiązań transportowych.

Pamiętaj też, że wybór formatu wpływa na Twoje możliwości w przyszłości. Jeśli zainwestujesz w system APS-C, a później zechcesz przejść na pełną klatkę, prawdopodobnie będziesz musiał wymienić większość swojego sprzętu.

 • Pełna klatka oferuje szerszy wybór profesjonalnych obiektywów, ale są one zazwyczaj droższe i cięższe.
 • Obiektywy do APS-C są mniejsze, lżejsze i tańsze, a efekt crop factor daje większy zasięg tele.
 • Większość akcesoriów jest kompatybilna z oboma formatami, ale sprzęt pełnoklatkowy może wymagać większych toreb.
 • Wybór formatu matrycy to długoterminowa decyzja, która wpłynie na Twój system fotograficzny.

Który format matrycy wybrać: pełna klatka czy APS-C?

Decyzja między pełną klatką a APS-C zależy od wielu czynników. Jeśli jesteś profesjonalnym fotografem lub entuzjastą, dla którego jakość obrazu jest priorytetem, pełna klatka może być lepszym wyborem. Docenisz lepszą wydajność w słabym świetle, większą kontrolę nad głębią ostrości i szerszy wybór profesjonalnych obiektywów.

Z drugiej strony, APS-C to świetna opcja dla początkujących, fotografów podróżnych czy tych, którzy cenią sobie kompaktowość sprzętu. Mniejsze i lżejsze aparaty i obiektywy to duża zaleta, gdy spędzasz długie godziny z aparatem w ręku. Dodatkowo, niższa cena pozwala na zbudowanie bardziej wszechstronnego systemu w ramach tego samego budżetu.

Warto też wziąć pod uwagę rodzaj fotografii, jaką uprawiasz. Dla fotografów przyrody czy sportu, crop factor APS-C może być atutem, dając większy zasięg przy tej samej ogniskowej obiektywu. Z kolei fotografowie ślubni czy portretowi mogą preferować płytką głębię ostrości oferowaną przez pełną klatkę.

Pamiętaj, że technologia ciągle się rozwija. Współczesne matryce APS-C oferują jakość, która w wielu sytuacjach dorównuje pełnej klatce. Ostatecznie, to Twoje umiejętności i kreatywność, a nie format matrycy, decydują o jakości Twoich zdjęć. Wybierz sprzęt, który najlepiej odpowiada Twojemu stylowi fotografowania i budżetowi.

Podsumowanie

Wybór między pełną klatką a APS-C to kwestia indywidualnych potrzeb i priorytetów. Pełna klatka oferuje wyższą jakość obrazu i lepszą kontrolę nad głębią ostrości, ale APS-C zachwyca kompaktowością i niższą ceną. Warto pamiętać, że obiektyw APS-C do pełnej klatki nie wykorzysta pełnego potencjału większej matrycy.

Niezależnie od wyboru, kluczem do sukcesu jest doskonalenie umiejętności fotograficznych. Współczesne aparaty obu formatów potrafią tworzyć zachwycające zdjęcia. Ostatecznie, to kreatywność i wizja fotografa, a nie rozmiar matrycy, decydują o wyjątkowości obrazu. Wybierz format, który najlepiej wspiera Twój styl i cele fotograficzne.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze aparaty Xiaomi – który model warto wybrać w 2024?
 2. Tablety używane – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie
 3. Pobieranie MP3 z YouTube – jak szybko ściągnąć ulubioną muzykę
 4. Ford Crown Taxi – klasyczna taksówka, która nadal imponuje
 5. Żarówka imitująca światło słoneczne – jakie wybrać dla domu

Najczęstsze pytania

Tak, można używać obiektywów APS-C na aparacie pełnoklatkowym, ale z pewnymi ograniczeniami. Obraz będzie obcięty lub pojawią się ciemne rogi ze względu na mniejsze pokrycie matrycy. Niektóre aparaty pełnoklatkowe mają tryb crop, który automatycznie dostosowuje się do obiektywu APS-C, ale kosztem rozdzielczości.

Główna różnica to lepsza wydajność pełnej klatki w słabym świetle i przy wysokich wartościach ISO. Pełna klatka oferuje także płytszą głębię ostrości przy tej samej przysłonie. APS-C może jednak zapewnić porównywalną jakość w dobrych warunkach oświetleniowych, a postęp technologiczny zmniejsza różnice między formatami.

Dla większości początkujących fotografów APS-C będzie lepszym wyborem. Oferuje dobry stosunek jakości do ceny, lżejszy sprzęt i łatwiejszy start. Pełna klatka może być przytłaczająca dla nowicjuszy, zarówno pod względem ceny, jak i złożoności. Warto najpierw opanować podstawy na APS-C, a później rozważyć przejście na pełną klatkę.

Oba formaty sprawdzają się w fotografii krajobrazowej. Pełna klatka oferuje lepszą jakość przy słabym świetle i szerszy kąt widzenia przy tej samej ogniskowej. APS-C daje większą głębię ostrości, co może być korzystne przy zachowaniu ostrości od pierwszego do ostatniego planu. Wybór zależy od stylu fotografii i preferencji fotografa.

Crop factor APS-C (zwykle 1.5x lub 1.6x) mnoży efektywną ogniskową obiektywu. Na przykład, obiektyw 50mm na APS-C daje pole widzenia odpowiadające 75mm na pełnej klatce. To może być zaletą w fotografii przyrody czy sportu, gdzie potrzebny jest większy zasięg, ale utrudnia uzyskanie szerokiego kąta.

Zobacz więcej