tphnews.plarrow right†VODarrow right†Star Wars książki chronologia – jak czytać wszystkie części serii
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

13 czerwca 2024

Star Wars książki chronologia – jak czytać wszystkie części serii

Star Wars książki chronologia – jak czytać wszystkie części serii

Spis treści

Star Wars książki chronologia to temat, który może być przytłaczający dla fanów i czytelników tej kultowej sagi. Z setkami książek, komiksów i innych dzieł, trudno jest zdecydować, w jakiej kolejności czytać wszystkie części tej intrygującej historii. Jako fan, który starał się odnaleźć w tym uniwersum, postaram się jasno wyjaśnić, jak czytać książki ze świata Gwiezdnych Wojen w chronologicznej kolejności, aby maksymalizować poczucie niesamowitości i głębi tej opowieści.

Kluczowe wnioski:
 • Nie ma jednej ustalonej kolejności czytania książek ze świata Gwiezdnych Wojen, ale pewne schematy są bardziej popularne od innych.
 • Najlepsza chronologiczna ścieżka obejmuje połączenie głównych wydarzeń z oryginalnej trylogii, prequeli oraz sequeli.
 • Istnieją również książki z uniwersum rozszerzonego, które warto przeczytać w odpowiedniej kolejności.
 • Dla nowych czytelników, sugeruję rozpocząć od oryginalnej trylogii książek, aby zapoznać się z podstawami.
 • Ważne jest, aby cieszyć się samym procesem czytania i nie przejmować się, jeśli nie wszystkie książki zostaną przeczytane dokładnie w chronologicznej kolejności.

Star Wars książki chronologia – kolejność wydań

Kiedy zacząłeś swoją przygodę ze światem Star Wars książki chronologia, zostałeś zapewne przytłoczony ogromną liczbą tytułów. Decyzja, którą powieść przeczytać jako pierwszą, może się wydawać przytłaczająca. Najlepiej rozpocząć od oryginalnej trylogii książkowej, która towarzyszy klasycznym filmom Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja, Imperium Kontratakuje i Powrót Jedi.

Te trzy powieści zapewnią ci solidne podstawy fabuły i pozwolą poznać najważniejszych bohaterów, takich jak Luke Skywalker, Księżniczka Leia, Han Solo i Darth Vader. Po ukończeniu oryginalnej trylogii, możesz przejść do prequeli, obejmującej książki Zagroza Duchów, Atak Klonów i Wojna Klonów.

Te trzy powieści przedstawią pochodzenie Anakina Skywalkera i jego tragiczną przemianę w Dartha Vadera, a także wiele innych kluczowych wydarzeń, które doprowadziły do powstania Imperium Galaktycznego. Następnie możesz przeczytać sequele, w tym Przebudzenie Mocy, Ostatni Jedi i Skywalker. Odrodzenie, aby zobaczyć, jak historia Skywalkerów dobiega końca.

Czytając w tej kolejności, będziesz w stanie śledzić rozwój fabuły w porządku chronologicznym i stopniowo zagłębiać się w to wciągające uniwersum. Pamiętaj jednak, że jest to tylko jedna z wielu możliwych ścieżek czytania.

Star Wars książki chronologia – wewnętrzny porządek

Chociaż przeczytanie książek w porządku wydania jest popularnym podejściem, niektórzy fani Star Wars książki chronologia wolą czytać je w wewnętrznej, chronologicznej kolejności wydarzeń w galaktyce. Ten sposób czytania pozwala poczuć prawdziwy przepływ historii, ponieważ wszystkie wydarzenia następują po sobie w logicznej kolejności.

Aby czytać w ten sposób, zacznij od powieści takich jak Darth Plagueis i Mroczne Żniwo, które rozgrywają się na długo przed wydarzeniami z Mrocznego Widma. Następnie przeczytaj Epizod I: Zagrożenie Duchów, a potem książki z czasów Wojen Klonów, takie jak Labirynt Zdrady i Zemsta Sithów.

Po tych wydarzeniach możesz przeczytać książki z czasów Imperium Galaktycznego, w tym Nową Nadzieję, a następnie powieści rozgrywające się po upadku Imperium, takie jak Kres i Początek oraz Dziedzictwo. Ten porządek czytania pozwoli ci w pełni zrozumieć przyczyny i skutki kluczowych wydarzeń w galaktyce.

Chociaż może to wydawać się bardziej skomplikowane, czytanie według wewnętrznej chronologii może dać o wiele bardziej spójne i satysfakcjonujące doświadczenie dla tych, którzy chcą naprawdę zgłębić świat Gwiezdnych Wojen.

 • Powieści z oryginalnej trylogii filmowej: Nowa Nadzieja, Imperium Kontratakuje, Powrót Jedi
 • Powieści z trylogii prequeli: Zagrożenie Duchów, Atak Klonów, Wojna Klonów
 • Powieści ze starej trylogii sequeli: Przebudzenie Mocy, Ostatni Jedi, Skywalker. Odrodzenie

Jak czytać Star Wars książki chronologicznie

Istnieją dwa główne sposoby na czytanie Star Wars książki chronologia. Pierwszym jest czytanie ich w takiej kolejności, w jakiej zostały wydane. To podejście pozwala doświadczyć historii w taki sam sposób, jak oryginalni fani, stopniowo odkrywając ekspansję uniwersum wraz z każdą nową powieścią.

Drugim sposobem jest czytanie książek w chronologicznej kolejności wydarzeń w galaktyce. Oznacza to rozpoczęcie od powieści przedstawiających najwcześniejsze wydarzenia, takie jak powstanie Imperium Galaktycznego, a następnie przejście do opowiadań z czasów Rebelii i Nowej Republiki.

To drugie podejście może zapewnić bardziej spójne doświadczenie narracyjne, ale może również prowadzić do spoilerów dotyczących ważnych wydarzeń i charakterów. Bez względu na wybraną ścieżkę, ważne jest, aby cieszyć się samym procesem czytania i nie przejmować się, jeśli akcja nie zawsze toczy się w idealnej kolejności chronologicznej.

Ostatecznie liczy się tylko to, aby dobrze się bawić, zagłębiając się w ten pasjonujący świat science-fiction. Oto kilka popularnych schematów czytania, które mogą pomóc Ci rozpocząć przygodę:

 • Porządek wydania: Nowa Nadzieja, Imperium Kontratakuje, Powrót Jedi, pozostałe powieści sequeli, powieści z czasów prequeli, reszta.
 • Chronologia wewnętrzna: zaczynając od najwcześniejszych wydarzeń związanych z powstaniem Imperium, przez wydarzenia z oryginalnej trylogii filmowej, Rebelię i powstanie Nowej Republiki.

Star Wars książki chronologia – uniwersum rozszerzone

Zdjęcie Star Wars książki chronologia – jak czytać wszystkie części serii

Chociaż główne filmy i powieści ze świata Star Wars książki chronologia stanowią rdzeń sagi, istnieje także ogromne uniwersum rozszerzone książek, które wzbogacają i uzupełniają tę historię. Te książki obejmują historie poboczne, powieści uzupełniające i nawet książki dla młodszych czytelników.

Jeśli jesteś prawdziwym fanem i chcesz w pełni zgłębić każdy zakątek galaktyki, warto przeczytać niektóre z tych tytułów z uniwersum rozszerzonego. Obejmują one między innymi popularne serie książek, takie jak Dziedzictwo Mocy, Dziedzictwo Sithów i seria o Wysokiej Republice.

Książki te często koncentrują się na mniej znanych postaciach i wydarzeniach, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i docenić złożoność tego uniwersum. Nie są one niezbędne do zrozumienia głównej historii, ale mogą dodać wiele głębi i kontekstu dla tych, którzy chcą zagłębić się w ten świat na nowym poziomie.

Podsumowanie

Podsumowując, lektura Star Wars książki chronologia może stanowić wyzwanie ze względu na ogromną liczbę tytułów i złożoność tego uniwersum. Ale poprzez zastosowanie kilku kluczowych strategii, każdy fan może znaleźć sposób na czytanie, który najlepiej odpowiada jego zainteresowaniom i upodobaniom. Kluczem jest cieszyć się samym procesem czytania i doceniać bogactwo tej niesamowitej galaktyki.

Dla tych, którzy poszukują jeszcze więcej przygód, warto sprawdzić także star wars komiksy chronologia, które stanowią część uniwersum rozszerzonego i oferują wiele emocjonujących opowieści z tym związanych. Niezależnie od wybranej ścieżki czytania, galaktyka Gwiezdnych Wojen ma wiele do zaoferowania każdemu miłośnikowi przygód z dalekiej galaktyki.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze aparaty Xiaomi – który model warto wybrać w 2024?
 2. Tablety używane – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie
 3. Piecyk na naftę – wydajne i niezawodne ogrzewanie do domu
 4. Ford Crown Taxi – klasyczna taksówka, która nadal imponuje
 5. Żarówka imitująca światło słoneczne – jakie wybrać dla domu

Zobacz więcej