tphnews.plarrow right†MOTOarrow right†Samochód nie odpala ale kręci – możliwe przyczyny problemów
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

13 czerwca 2024

Samochód nie odpala ale kręci – możliwe przyczyny problemów

Samochód nie odpala ale kręci – możliwe przyczyny problemów

Spis treści

Samochód nie odpala ale kręci to problem, który może wynikać z różnych przyczyn. Może to być związane z układem zapłonowym, pompą paliwa, alternatorem lub innym elementem silnika. Niezależnie od przyczyny, jest to irytująca sytuacja, która wymaga szybkiej diagnozy i naprawy.

Kluczowe wnioski:
 • Często przyczyną jest problem z układem zapłonowym, takim jak uszkodzona świeca zapłonowa lub cewka zapłonowa.
 • Uszkodzona pompa paliwa lub zatkany filtr paliwa mogą też powodować, że samochód kręci, ale nie odpala.
 • Awaria alternatora może uniemożliwić dostarczenie wystarczającej ilości prądu do uruchomienia silnika.
 • Nieszczelności w układzie dolotowym lub wyciek z uszczelki głowicy mogą także powodować problem.
 • Czasami przyczyną może być po prostu rozładowana lub zużyta bateria, która nie dostarcza wystarczającej mocy.

Najczęstsze przyczyny problemu samochód nie odpala ale kręci

Gdy samochód kręci ale nie odpala, może to być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest problem z układem zapłonowym, takim jak uszkodzone świece zapłonowe lub cewki zapłonowe. Inną częstą przyczyną jest awaria pompy paliwa lub zatkany filtr paliwa, który uniemożliwia dostarczenie paliwa do silnika.

Ponadto, problem może również leżeć po stronie układu elektrycznego, na przykład w postaci rozładowanej lub uszkodzonej baterii lub awarii alternatora. Nieszczelności w układzie dolotowym lub wyciek z uszczelki głowicy mogą też powodować, że samochód nie odpala ale kręci.

Czasami przyczyną może być również zanieczyszczony lub uszkodzony układ wtryskowy lub zawory. W rzadkich przypadkach, problem może wynikać z uszkodzenia samego silnika, takiego jak zużyte pierścienie tłokowe lub luzy zaworowe.

Niezależnie od przyczyny, gdy samochód nie odpala ale kręci, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, aby zidentyfikować i naprawić problem.

Diagnostyka awarii samochód nie odpala ale kręci

Gdy samochód nie odpala ale kręci, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie podstawowych elementów, takich jak stan baterii, połączenia elektryczne i poziom paliwa. Jeśli te elementy są w porządku, należy przejść do bardziej szczegółowej diagnostyki.

Dobrym sposobem na zidentyfikowanie przyczyny problemu jest podłączenie skanera diagnostycznego OBD II do gniazda diagnostycznego w samochodzie. Skaner może odczytać kody błędów i pomóc w ustaleniu, który układ jest awarii.

Jeśli skaner nie wykrywa żadnych kodów błędów, można sprawdzić napięcie na poszczególnych obwodach elektrycznych, takich jak obwód zapłonowy, pompa paliwa i alternator. Pomiary te mogą wskazać, który element nie działa prawidłowo.

W niektórych przypadkach, konieczne może być również przeprowadzenie testów ciśnieniowych układu paliwowego lub sprawdzenie składu mieszanki paliwowo-powietrznej za pomocą analizatora spalin.

Rozwiązania problemu samochód nie odpala ale kręci

Po zdiagnozowaniu przyczyny problemu, następnym krokiem jest jej usunięcie. W przypadku usterki układu zapłonowego, może to wymagać wymiany świec zapłonowych, cewek zapłonowych lub przewodów wysokiego napięcia.

Jeśli problem leży po stronie układu paliwowego, konieczna może być naprawa lub wymiana pompy paliwa, filtra paliwa lub wtryskiwaczy. W przypadku awarii alternatora, należy go wymienić.

Czasami wystarczy po prostu doładować lub wymienić baterię, jeśli okazała się być przyczyną problemu. W przypadku nieszczelności układu dolotowego lub wycieku z uszczelki głowicy, konieczne będzie usunięcie nieszczelności i wymiana uszczelki.

 • Sprawdź świece zapłonowe i przewody wysokiego napięcia
 • Wymień filtr paliwa i sprawdź pompę paliwa
 • Sprawdź stan baterii i alternator
 • Sprawdź nieszczelności układu dolotowego i uszczelkę głowicy
 • W przypadku awarii alternatora lub pompy paliwa, dokonaj wymiany

Naprawa układu zapłonowego gdy samochód nie odpala ale kręci

Jeśli okazało się, że przyczyną problemu jest awaria układu zapłonowego, naprawa zazwyczaj polega na wymianie uszkodzonych elementów. Najczęściej dotyczy to świec zapłonowych, cewek zapłonowych lub przewodów wysokiego napięcia.

Świece zapłonowe powinny być wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co 30-60 tysięcy kilometrów. Zużyte lub zabrudzone świece mogą powodować problemy z zapłonem mieszanki paliwowo-powietrznej.

Cewki zapłonowe również mogą ulegać awarii z czasem, co może prowadzić do nieprawidłowego działania układu zapłonowego. Wymiana cewek jest często konieczna, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie silnika.

Oprócz tego, ważne jest również sprawdzenie stanu przewodów wysokiego napięcia, które łączą cewki zapłonowe ze świecami. Uszkodzone lub popękane przewody mogą powodować straty energii i nieprawidłowy zapłon.

Uszkodzenie pompy paliwa gdy samochód nie odpala ale kręci

Awaria pompy paliwa jest jedną z częstszych przyczyn problemów, gdy samochód nie odpala ale kręci. Pompa paliwa odpowiada za dostarczanie odpowiedniej ilości paliwa do wtryskiwaczy, a gdy przestaje działać prawidłowo, silnik nie otrzymuje wystarczającej ilości paliwa do zapłonu.

Symptomy uszkodzonej pompy paliwa mogą obejmować drgania silnika, utratę mocy, problemy z rozruchem lub właśnie brak możliwości odpalenia silnika przy kręceniu.

Diagnostyka uszkodzonej pompy paliwa często polega na pomiarze ciśnienia paliwa w układzie lub nasłuchiwaniu dźwięku pracy pompy przy włączaniu zapłonu. Brak ciśnienia lub dźwięku pracy pompy wskazuje na konieczność jej wymiany.

W niektórych pojazdach pompa paliwa jest zamontowana wewnątrz zbiornika paliwa, co utrudnia jej wymianę. W takich przypadkach często konieczne jest opróżnienie zbiornika paliwa i demontaż pompy z jego wnętrza.

 • Sprawdź ciśnienie paliwa w układzie
 • Nasłuchuj dźwięku pracy pompy przy włączaniu zapłonu
 • Opróżnij zbiornik paliwa, jeśli pompa jest zamontowana wewnątrz
 • Wymień uszkodzoną pompę paliwa na nową

Podsumowanie

Problem "samochód kręci ale nie odpala" może mieć różne przyczyny, od awarii układu zapłonowego, przez uszkodzenie pompy paliwa, po awarię alternatora. Kluczową kwestią jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, aby zidentyfikować źródło usterki i podjąć odpowiednie kroki naprawcze.

Utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym poprzez regularne przeglądy i wymianę zużytych części, takich jak świece zapłonowe, filtry czy bateria, może zapobiec tego typu problemom. Jeśli jednak "samochód kręci ale nie odpala", należy szybko zlokalizować usterkę i profesjonalnie ją usunąć, aby uniknąć poważniejszych komplikacji.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze aparaty Xiaomi – który model warto wybrać w 2024?
 2. Tablety używane – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie
 3. Piecyk na naftę – wydajne i niezawodne ogrzewanie do domu
 4. Ford Crown Taxi – klasyczna taksówka, która nadal imponuje
 5. Żarówka imitująca światło słoneczne – jakie wybrać dla domu

Zobacz więcej