tphnews.plarrow right†MOTOarrow right†Rumunia motocyklem – najlepsze trasy na ekscytującą wyprawę
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

14 czerwca 2024

Rumunia motocyklem – najlepsze trasy na ekscytującą wyprawę

Rumunia motocyklem – najlepsze trasy na ekscytującą wyprawę

Spis treści

Rumunia motocyklem to niezapomniana przygoda dla każdego miłośnika dwóch kółek. Ten malowniczy kraj oferuje niesamowite trasy, które prowadzą przez dzikie góry Karpat, wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, przez średniowieczne wsie i tajemnicze lasy Transylwanii. Odkryj z nami najlepsze szlaki, które sprawią, że Twoja motocyklowa wyprawa po Rumunii stanie się ekscytującą podróżą życia!

Kluczowe wnioski:
 • Rumunia oferuje różnorodne trasy motocyklowe, od górskich serpentyn po nadmorskie drogi.
 • Trasa Transfogaraska i Transalpina to must-see dla każdego motocyklisty odwiedzającego Rumunię.
 • Planując podróż, weź pod uwagę zarówno popularne szlaki, jak i mniej znane, urokliwe trasy lokalne.
 • Rumuńska kultura, gościnność i kuchnia dodają dodatkowego smaku motocyklowej wyprawie.
 • Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu motocykla i ekwipunku przed wyruszeniem w rumuńskie Karpaty.

Trasa Transfogaraska: Rumunia motocyklem przez Karpaty

Jeśli marzysz o niezapomnianej przygodzie na dwóch kółkach, rumunia trasa motocyklowa przez Karpaty to strzał w dziesiątkę! Trasa Transfogaraska, znana również jako DN7C, to prawdziwy raj dla motocyklistów. Ta spektakularna droga wiedzie przez malownicze góry Fogaraskie, oferując zapierające dech w piersiach widoki i ekscytujące zakręty.

Rozpoczynając swoją podróż w mieście Pitești, będziesz miał okazję podziwiać zmieniający się krajobraz - od łagodnych wzgórz po strome, skaliste zbocza. Trasa ta, licząca około 150 km, zabierze Cię na wysokość ponad 2000 metrów nad poziomem morza, gdzie czeka na Ciebie krystalicznie czyste jezioro Bâlea.

Pamiętaj, że rumunia trasa motocyklowa przez Transfogarasę jest dostępna tylko od lipca do października ze względu na warunki pogodowe. To idealny czas, aby cieszyć się ciepłym słońcem i rześkim górskim powietrzem. Przygotuj się na liczne serpentyny i ostre zakręty, które sprawią, że Twoje serce zabije szybciej!

Podczas podróży warto zatrzymać się w malowniczych wioskach, takich jak Cârțișoara czy Arefu. To doskonała okazja, aby poznać lokalną kulturę, skosztować tradycyjnych rumuńskich potraw i naładować baterie przed kolejnym etapem wyprawy. Nie zapomnij o aparacie - widoki z trasy Transfogaraskiej zapierają dech w piersiach!

Dla wielu motocyklistów, rumunia trasa motocyklowa przez Karpaty to spełnienie marzeń. Połączenie adrenaliny z jazdą po krętych drogach, zapierających dech w piersiach widoków i możliwości obcowania z dziką naturą sprawia, że trasa Transfogaraska to must-have na liście każdego miłośnika dwóch kółek.

Dolina Jiu: Malownicza przygoda Rumunia motocyklem

Odkryj mniej znaną, ale równie fascynującą rumunia trasa motocyklowa - Dolinę Jiu. Ta malownicza trasa, wijąca się wzdłuż rzeki Jiu, oferuje niezapomniane widoki i spokojniejszą alternatywę dla popularnych szlaków. Rozpocznij swoją podróż w mieście Petroșani, sercu regionu górniczego, i podążaj na południe w kierunku Dunaju.

Dolina Jiu to nie tylko piękne krajobrazy, ale także bogata historia. Po drodze napotkasz liczne ślady dawnego przemysłu górniczego, które stanowią fascynujący kontrast dla otaczającej przyrody. Zatrzymaj się w miasteczku Târgu Jiu, aby podziwiać słynne rzeźby Constantina Brâncușiego, w tym ikoniczną "Niekończącą się kolumnę".

Trasa przez Dolinę Jiu to również okazja do poznania autentycznej rumuńskiej kultury. Mijane wioski zachowały swój tradycyjny charakter, a mieszkańcy słyną z gościnności. Nie wahaj się zatrzymać na lokalnym targu lub w przydrożnej karczmie, aby skosztować regionalnych specjałów i nawiązać kontakt z miejscowymi.

Dla miłośników przyrody, rumunia trasa motocyklowa przez Dolinę Jiu to prawdziwa gratka. Trasa prowadzi przez Park Narodowy Defileul Jiului, gdzie możesz podziwiać bujną roślinność, dramatyczne formacje skalne i krystalicznie czyste strumienie. To idealne miejsce na krótki postój i relaksujący spacer.

Pamiętaj, że drogi w Dolinie Jiu mogą być węższe i mniej utrzymane niż główne szlaki turystyczne. To jednak dodaje uroku tej trasie i pozwala naprawdę poczuć ducha przygody. Bądź czujny, jedź ostrożnie i ciesz się każdą chwilą tej wyjątkowej podróży przez serce Rumunii.

Wybrzeże Morza Czarnego: Rumunia motocyklem wzdłuż plaż

Zmień góry na morze i odkryj urokliwe wybrzeże Morza Czarnego podczas swojej wyprawy rumunia trasa motocyklowa. Ta nadmorska trasa oferuje niezwykłe połączenie piaszczystych plaż, historycznych portów i tętniących życiem kurortów. Rozpocznij swoją podróż w Konstancy, największym porcie Rumunii, i kieruj się na północ wzdłuż wybrzeża.

Pierwszym przystankiem na Twojej trasie powinno być Mamaia, ekskluzywny kurort znany z szerokich, piaszczystych plaż i luksusowych hoteli. To idealne miejsce, aby zrelaksować się po dniach spędzonych na motocyklu. Następnie skieruj się do Eforie Nord, gdzie możesz skorzystać z leczniczych właściwości błota z jeziora Techirghiol.

Kontynuując podróż na północ, dotrzesz do malowniczego portu w Mangalii. To jedno z najstarszych miast w Rumunii, założone przez greckich kolonistów w VI wieku p.n.e. Zatrzymaj się tu, aby zwiedzić starożytne ruiny i skosztować świeżych owoców morza w lokalnych restauracjach.

Dla miłośników przyrody, rumunia trasa motocyklowa wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego oferuje niezwykłą atrakcję - Deltę Dunaju. Ten unikatowy ekosystem, wpisany na listę UNESCO, to raj dla ptaków i dzikiej przyrody. Zatrzymaj się w Tulczy, aby odbyć rejs łodzią po labiryncie kanałów i podziwiać niezwykłą florę i faunę.

Pamiętaj, że najlepszy czas na rumunia trasa motocyklowa wzdłuż wybrzeża to okres od maja do września. Wtedy możesz cieszyć się ciepłym morzem, pięknymi plażami i licznymi festiwalami odbywającymi się w nadmorskich miasteczkach. Ta trasa to doskonała okazja, aby połączyć pasję do motocykli z relaksem na plaży i odkrywaniem bogatej historii regionu.

Trasa Transalpina: Rumunia motocyklem na wysokościach

Zdjęcie Rumunia motocyklem – najlepsze trasy na ekscytującą wyprawę

Gotowy na prawdziwe wyzwanie? Rumunia trasa motocyklowa przez Transalpinę to propozycja dla tych, którzy pragną poczuć adrenalinę na najwyżej położonej drodze w kraju. Znana również jako DN67C lub "Droga Króla", Transalpina wije się przez Góry Parâng, oferując niezapomniane widoki i ekscytującą jazdę.

Rozpocznij swoją przygodę w mieście Sebeș i kieruj się na południe. Pierwsze kilometry to spokojna jazda przez malownicze wioski i lasy, ale prawdziwe emocje zaczynają się, gdy droga zaczyna piąć się w górę. Przygotuj się na ostre zakręty, strome podjazdy i zapierające dech w piersiach panoramy Karpat Południowych.

Kulminacyjnym punktem trasy jest przełęcz Urdele, położona na wysokości 2145 metrów nad poziomem morza. To najwyższy punkt drogowy w Rumunii, gdzie możesz dosłownie dotknąć chmur. Zatrzymaj się tu na dłużej, aby podziwiać rozległe widoki i zrobić pamiątkowe zdjęcia - będziesz miał wrażenie, że jesteś na dachu Rumunii!

 • Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu motocykla przed wyruszeniem na Transalpinę. Sprawdź hamulce, opony i stan techniczny maszyny.
 • Zabierz ze sobą ciepłe ubrania - nawet w lecie temperatura na dużych wysokościach może być niska.
 • Bądź przygotowany na zmienne warunki pogodowe. Pogoda w górach może się szybko zmieniać.
 • Zachowaj ostrożność na ostrych zakrętach i stromych odcinkach drogi. Bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Zjeżdżając z przełęczy, skieruj się do malowniczego kurortu Rânca. To idealne miejsce na odpoczynek po emocjonującej jeździe. Możesz tu spędzić noc w przytulnym pensjonacie, skosztować lokalnych specjałów i naładować baterie przed kolejnym etapem podróży.

Transalpina to nie tylko wyzwanie dla motocyklisty, ale także okazja do obcowania z dziką naturą. Trasa prowadzi przez Parâng, gdzie możesz spotkać dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie czy kozice. Bądź czujny i szanuj ich naturalne środowisko. Rumunia trasa motocyklowa przez Transalpinę to doświadczenie, które pozostanie w Twojej pamięci na zawsze.

Bukowina i malowane klasztory: Rumunia motocyklem

Odkryj magiczną krainę Bukowiny podczas swojej wyprawy rumunia trasa motocyklowa. Ten region, położony w północno-wschodniej części kraju, słynie z malowanych klasztorów, które są prawdziwymi skarbami sztuki i architektury. Rozpocznij swoją podróż w mieście Suceava, dawnej stolicy Mołdawii, i wyrusz na poszukiwanie tych unikalnych zabytków.

Pierwszym przystankiem na Twojej trasie powinien być klasztor Voroneț, znany jako "Sykstyńska Kaplica Wschodu". Jego charakterystyczny niebieski kolor i bogato zdobione freski zewnętrzne zapierają dech w piersiach. Następnie skieruj się do klasztoru Moldovița, gdzie możesz podziwiać sceny z oblężenia Konstantynopola.

Kontynuując podróż, odwiedź klasztor Sucevița, otoczony potężnymi murami obronnymi. To jeden z największych i najlepiej zachowanych malowanych klasztorów w Bukowinie. Zwróć uwagę na "Drabinę Cnót" - unikalne malowidło przedstawiające drogę do zbawienia.

Nie możesz pominąć klasztoru Humor, znanego z dominującego czerwonego koloru fresków. To mniejszy, ale niezwykle urokliwy zabytek, który zachwyca swoją atmosferą i kunsztem malarskim. Pamiętaj, że wszystkie te klasztory są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bukowina to nie tylko klasztory. Podczas swojej rumunia trasa motocyklowa przez ten region, zatrzymaj się w tradycyjnych wioskach, takich jak Ciocănești czy Vama. Możesz tu podziwiać kolorowe, ręcznie malowane domy i poznać lokalne rzemiosło, w tym słynne pisanki bukowińskie.

Droga Transfagaraska: Rumunia motocyklem w Transylwanii

Zakończ swoją rumunia trasa motocyklowa epicką przejażdżką przez serce Transylwanii - drogą Transfagaraską. Ta trasa, często nazywana "najpiękniejszą drogą świata", to kwintesencja motocyklowej przygody. Rozpocznij podróż w mieście Sibiu, jednym z najpiękniejszych miast Rumunii, i przygotuj się na niezapomniane widoki.

Droga Transfagaraska, znana również jako DN7C, wije się przez Góry Fogaraskie, oferując niesamowite panoramy i ekscytujące zakręty. Trasa ta, licząca około 90 km, zabierze Cię na wysokość ponad 2000 metrów nad poziomem morza. Pamiętaj, że ze względu na warunki pogodowe, droga jest zazwyczaj otwarta tylko od lipca do września.

Jednym z najważniejszych punktów na trasie jest jezioro Bâlea, położone na wysokości 2034 metrów. To idealne miejsce na przerwę, gdzie możesz zrelaksować się, podziwiając odbicie gór w krystalicznie czystej wodzie. W pobliżu znajduje się również schronisko, gdzie możesz skosztować tradycyjnych rumuńskich potraw.

 • Przed wyruszeniem na Transfagaraską, sprawdź prognozę pogody. Warunki na dużych wysokościach mogą się szybko zmieniać.
 • Zabierz ze sobą aparat - widoki z tej trasy są naprawdę spektakularne i warte uwiecznienia.
 • Zwolnij na ostrych zakrętach i ciesz się jazdą. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a trasa nie jest wyścigiem.
 • Zatrzymaj się w malowniczych wioskach po drodze, aby poznać lokalną kulturę i tradycje Transylwanii.

Podsumowanie

Rumunia trasa motocyklowa to niezapomniana przygoda dla każdego miłośnika dwóch kółek. Od malowniczych dróg Karpat przez urokliwe wybrzeże Morza Czarnego, aż po tajemnicze zakątki Transylwanii - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trasy takie jak Transfogaraska, Transalpina czy Dolina Jiu oferują nie tylko piękne widoki, ale i dreszczyk emocji.

Planując rumunia trasa motocyklowa, warto pamiętać o różnorodności kraju. Malowane klasztory Bukowiny, deltę Dunaju czy średniowieczne zamki - to wszystko czeka na odkrycie. Niezależnie od wybranej trasy, Rumunia zachwyca gościnnością, bogatą kulturą i niepowtarzalną atmosferą, gwarantując niezapomniane wrażenia z motocyklowej wyprawy.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze aparaty Xiaomi – który model warto wybrać w 2024?
 2. Tablety używane – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie
 3. Piecyk na naftę – wydajne i niezawodne ogrzewanie do domu
 4. Ford Crown Taxi – klasyczna taksówka, która nadal imponuje
 5. Żarówka imitująca światło słoneczne – jakie wybrać dla domu

Najczęstsze pytania

Najlepszy czas na motocyklową podróż po Rumunii to okres od maja do września. Wtedy pogoda jest najbardziej sprzyjająca, a górskie trasy, takie jak Transfogaraska czy Transalpina, są otwarte. Pamiętaj jednak, że w lipcu i sierpniu może być więcej turystów, szczególnie na wybrzeżu Morza Czarnego.

Jako obywatel UE, potrzebujesz jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Pamiętaj o ważnym prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym motocykla i ubezpieczeniu. Warto też rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na czas podróży.

Stan dróg w Rumunii jest zróżnicowany. Główne trasy są zazwyczaj w dobrym stanie, ale drogi lokalne mogą być węższe i gorzej utrzymane. W górach spotkasz wiele zakrętów i stromych odcinków. Zawsze jedź ostrożnie i dostosuj prędkość do warunków. Uważaj też na zwierzęta na drodze, szczególnie w obszarach wiejskich.

Rumunia oferuje szeroki wybór noclegów - od luksusowych hoteli w miastach po przytulne pensjonaty w górskich wioskach. Popularne są też agroturystyki, gdzie można doświadczyć lokalnej gościnności. W sezonie warto rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, szczególnie w popularnych miejscach turystycznych.

Większość stacji benzynowych w Rumunii jest dobrze wyposażona i przystosowana dla motocyklistów. Na głównych trasach stacje są łatwo dostępne. Jednak w odległych, górskich regionach warto planować tankowanie z wyprzedzeniem. Niektóre stacje oferują również podstawowe narzędzia i sprężone powietrze.

Zobacz więcej