tphnews.plarrow right†MOTOarrow right†Oznaczenia silników BMW – co warto wiedzieć o tych kodach?
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

13 czerwca 2024

Oznaczenia silników BMW – co warto wiedzieć o tych kodach?

Oznaczenia silników BMW – co warto wiedzieć o tych kodach?

Spis treści

Bmw oznaczenia silników to kody, które zawierają istotne informacje na temat zastosowanych jednostek napędowych w samochodach tej niemieckiej marki. Rozszyfrowanie tych oznaczeń pozwala zrozumieć specyfikę techniczną konkretnego modelu, jego moc, pojemność skokową, liczbę cylindrów czy rodzaj paliwa. Poznanie znaczenia tych kodów jest niezwykle przydatne zarówno dla obecnych, jak i przyszłych właścicieli pojazdów BMW. Dzięki temu łatwiej dobrać odpowiednie części zamienne, śledzić historie napraw czy po prostu w pełni docenić możliwości swojego samochodu.

Kluczowe wnioski:
 • Oznaczenia silników BMW stanowią swoisty kod kryjący za sobą istotne informacje techniczne. Ich znajomość ułatwia wybór modelu oraz późniejszą eksploatację auta.
 • Kody te zawierają m.in. dane o pojemności silnika, liczbie cylindrów, zastosowanym rodzaju paliwa czy mocy maksymalnej.
 • Umiejętność odczytywania oznaczeń jest szczególnie przydatna przy zakupie używanego BMW oraz podczas wymiany części zamiennych.
 • Oznaczenia mogą się nieznacznie różnić w zależności od generacji modelu, dlatego warto poznać ich ewolucję.
 • Wiedza ta pozwala również lepiej zrozumieć dziedzictwo i historię rozwoju jednostek napędowych w samochodach BMW.

Kody silnika BMW: Zawierają bmw oznaczenia silników

Każdy silnik w samochodach BMW ma swój unikalny kod, który opisuje jego specyfikację techniczną. Oznaczenia te na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezrozumiałym zbiorem liter i cyfr, ale w rzeczywistości są one bardzo przemyślanym systemem kodowania. Pozwalają one szybko zidentyfikować kluczowe parametry danej jednostki napędowej, takie jak pojemność skokowa, liczba cylindrów, rodzaj paliwa, a nawet moc maksymalna.

Co ciekawe, oznaczenia silników bmw nie są przypadkowe – każda litera i cyfra ma swoje znaczenie. Przykładowo, pierwsza litera wskazuje na rodzaj silnika (np. N dla rzędowych, M dla V-kształtnych), a cyfry następujące po niej określają pojemność skokową. Dzięki temu można łatwo odróżnić np. niewielki, czterocylindrowy silnik N13 o pojemności 1,6 litra od potężnego V8 o pojemności 4,4 litra, oznaczonego kodem S63.

Znajomość tych oznaczeń jest niezwykle przydatna podczas wybierania używanego modelu BMW, ponieważ pozwala w łatwy sposób porównać parametry techniczne różnych silników. Co więcej, ułatwia to również zakup właściwych części zamiennych oraz dostęp do specyfikacji serwisowych dla konkretnej jednostki napędowej.

Choć system kodowania może wydawać się skomplikowany, po krótkim zapoznaniu się z jego logiką staje się niezwykle przejrzysty i użyteczny. Warto więc poświęcić chwilę na zrozumienie znaczenia poszczególnych bmw oznaczenia silników, co z pewnością się opłaci podczas eksploatacji samochodu tej prestiżowej marki.

BMW M Power: Więcej o bmw oznaczenia silników

Największą dumą firmy BMW są z pewnością ich potężne silniki z serii M Power. To najbardziej rasowe i dopracowane jednostki napędowe, które można znaleźć pod maskami sportowych modeli tej niemieckiej marki. Kody tych silników również mają swoje charakterystyczne cechy, wskazujące na ich wyjątkowy charakter.

Kluczowym elementem oznaczeń silników bmw z rodziny M Power jest litera „S". To ona wyróżnia te topowe jednostki spośród zwykłych silników montowanych w standardowych wersjach pojazdów BMW. Litera „S" jednoznacznie informuje, że mamy do czynienia z najwyższej klasy, wysokowydajnym silnikiem sportowym, zaprojektowanym z myślą o maksymalnej mocy i osiągach.

Oprócz litery „S", bmw oznaczenia silników M Power często zawierają również dodatkowe oznaczenia wskazujące na zastosowanie zaawansowanych technologii, takich jak np. dwa podwójne szeregowe turbodoładowania (określane jako „Bi-Turbo"). Ponadto cyfry w kodzie silnika pozwalają zidentyfikować jego pojemność skokową, a co za tym idzie – potencjał mocy.

 • Przykładem kultowego silnika M Power jest jednostka S63B44T0 – jest to podwójnie doładowany, 4,4-litrowy silnik V8, który przez lata stanowił serce najbardziej ekscytujących modeli BMW, takich jak M5 czy M6.
 • Innym znakomitym przedstawicielem jest S55B30T0 – rzędowy, 3-litrowy silnik R6 Bi-Turbo o mocy przekraczającej 500 KM, stosowany m.in. w aktualnej generacji BMW M3 i M4.

Kody bmw oznaczenia silników serii M Power to więc swoiste symbole najwyższej jakości, innowacyjności i sportowego charakteru, które sprawiają, że samochody BMW wyróżniają się spośród konkurencji. Ich znajomość pozwala od razu rozpoznać prawdziwe perełki wśród gamy modelowej tej legendarnej marki.

Rodzaje silników BMW: Usystematyzowane bmw oznaczenia silników

Samochody BMW oferowane są z różnorodnymi jednostkami napędowymi, aby zaspokoić zróżnicowane preferencje i potrzeby kierowców. Aby ułatwić identyfikację poszczególnych typów silników, ich oznaczenia silników bmw zostały podzielone na kilka kluczowych kategorii. Oto jak prezentuje się ten system:

Silniki benzynowe rzędowe (np. N20, B48) noszą oznaczenia rozpoczynające się od liter „N" lub „B". Cyfry po nich wskazują na pojemność skokową oraz generację danej jednostki. Rodzina ta obejmuje zarówno małe, ekonomiczne silniki, jak i większe, wydajniejsze warianty.

Z kolei wolnossące silniki V-kształtne (np. N62, S65) mają kody rozpoczynające się od „N" lub „S". Znów cyfry określają pojemność, a litera „S" wskazuje na wysokowydajną serię M Power.

 • Turbodoładowane silniki benzynowe (np. N55, B58) rozpoznawalne są po obecności dwóch cyfr poprzedzających główną część kodu, np. „55" czy „58".
 • Diesle natomiast mają bmw oznaczenia silników rozpoczynające się od liter „M", „N" lub „B", np. M57, N47, B57.

Osobną kategorią są hybrydowe układy napędowe łączące silnik spalinowy z elektrycznym (np. B38, B48), gdzie kody odzwierciedlają typ zastosowanej jednostki benzynowej. Wreszcie, samochody w pełni elektryczne mają kody rozpoczynające się od przedrostka „eDrive".

Taki usystematyzowany podział oznaczeń silników bmw znacznie ułatwia zorientowanie się w bogatej gamie jednostek napędowych oferowanych przez tę markę i szybkie rozpoznanie ich podstawowych cech technicznych.

Historia kodów BMW: Geneza bmw oznaczenia silników

Historia stosowania oznaczeń silników bmw sięga lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy to firma z Monachium zaczęła wprowadzać pierwsze symboliczne kody identyfikujące różne rodzaje jednostek napędowych montowanych w swoich pojazdach. Miało to na celu m.in. ułatwienie rozróżniania poszczególnych silników podczas serwisowania i napraw.

Podsumowanie

Jak widać, oznaczenia silników bmw skrywają szereg istotnych informacji o parametrach technicznych poszczególnych jednostek napędowych. Ich znajomość pozwala lepiej zrozumieć specyfikę danego modelu, ułatwia dobór części zamiennych, a także dostęp do odpowiednich instrukcji serwisowych. Co więcej, umożliwia szybkie rozpoznanie najbardziej ekscytujących wariantów wysokiej klasy.

Warto zatem poświęcić chwilę na zapoznanie się z logiką tych kodów. Przełoży się to na lepszą orientację w bogatej ofercie silników BMW oraz świadomy wybór odpowiedniej jednostki napędowej, dopasowanej do indywidualnych preferencji i potrzeb. Oznaczenia silników bmw stanowią bowiem symboliczne dziedzictwo i kwintesencję inżynieryjnej filozofii tej legendarnej marki.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze aparaty Xiaomi – który model warto wybrać w 2024?
 2. Tablety używane – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie
 3. Pobieranie MP3 z YouTube – jak szybko ściągnąć ulubioną muzykę
 4. Silniki Ford Focus MK3 – który wybrać dla najlepszych osiągów?
 5. Żarówka imitująca światło słoneczne – jakie wybrać dla domu

Zobacz więcej