tphnews.plarrow right†VODarrow right†Najciekawsze animowane teledyski – top 10 hitów muzycznych
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

13.06.2024

Najciekawsze animowane teledyski – top 10 hitów muzycznych

Najciekawsze animowane teledyski – top 10 hitów muzycznych

Spis treści

Animowany teledysk to dziś nie tylko wizualny dodatek do piosenki, ale prawdziwe dzieło sztuki łączące muzykę z animacją. Najciekawsze animowane teledyski potrafią przyciągnąć milionową publiczność, wzbogacić przekaz utworu o nowe znaczenia i wzmocnić jego artystyczny wyraz. W tym artykule przedstawiamy 10 najciekawszych animowanych teledysków, które na zawsze zapisały się w historii muzyki. Od wielkich hitów gwiazd popu po niezależne produkcje niezapomnianych twórców.

Kluczowe wnioski:
 • Animowane teledyski umożliwiają artystom przekraczanie granic wyobraźni i wizualizację najbardziej abstrakcyjnych koncepcji.
 • Produkcje takie jak "Take On Me" zespołu A-ha czy "Sledgehammer" Petera Gabriela zapoczątkowały rozkwit animowanych teledysków.
 • Największe gwiazdy muzyki pop, w tym Britney Spears, Justin Timberlake i Lady Gaga postawiły na zadziwiające animowane wizje.
 • Oprócz największych hitów, istnieją też niezależne, przełomowe animowane teledyski mniej znanych artystów.
 • Tworzenie animowanych teledysków wymaga dziś ogromnej pracy zespołowej animatorów, grafików i muzyków.

Najciekawsze animowane teledyski z historii muzyki

Kiedy w 1984 roku zespół A-ha wydał swój pamiętny teledysk do przeboju "Take On Me", nikt nie mógł przypuszczać, że zapoczątkują tym samym nową erę w sztuce wideo. Pionierska animacja łącząca realną akcję z rysunkami poruszyła wyobraźnię milionów widzów. Od tego czasu animowane teledyski stały się fenomenem w przemyśle muzycznym, prezentując najśmielsze wizje artystów.

Zanim jednak przejdziemy do naszego zestawienia najciekawszych animacji, warto przypomnieć sobie kilka innych kluczowych produkcji, które odcisnęły piętno na historii muzyki. Wymienić tu należy choćby kultowy, zrealizowany za ogromnym budżetem teledysk "Sledgehammer" Petera Gabriela. Jego psychodeliczne, przełamujące granice abstrakcji animacje na długo zapisały się w pamięci widzów.

Nie możemy również zapomnieć o znakomitych pracach reżysera Marka Osborne'a we współpracy z Michaelem Jacksonem. Jego dzieła "Monster", "Ghosts" czy komiksowa wersja "Earth Song" to majstersztyki animacji łączącej poważne przesłanie z najwyższą klasą wykonania.

Co jednak wyróżniło te przełomowe animowane teledyski i znalazło się w naszym zestawieniu? Jaki jest ich urok i dlaczego stały się kultowe? Zapraszamy do lektury!

Animowany teledysk a sztuka wizualna – największe hity

Spośród setek, a może nawet tysięcy animowanych wideoklipów wydanych przez lata, tylko niektóre z nich mogą poszczycić się mianem dzieł sztuki. Zaskakujące animacje łączące przełomową koncepcję z doskonałym wykonaniem to prawdziwe perełki, wyróżniające się na tle masowej produkcji.

Przykładem takiego majstersztyku jest wspomniany już wcześniej "Take On Me" zespołu A-ha. Jego ręcznie malowane scenki przeplatane z realistyczną akcją urzekły publiczność na całym świecie. Co ciekawe, animacje wykorzystywały wtedy nowatorską na lata 80. technikę zazębiających się klatek zwanych "rotoskopią".

Kolejnym arcydziełem jest "Fell in Love with a Girl" również z 1984 roku, w którym białe sylwetki postaci zachowują się jak lalki z papieru czy plasteliny. Ten minimalistyczny, a jednocześnie poruszający umysł obraz stworzył artysta Gerard Scarfe.

Równie wielkim hitem stał się animowany teledysk "Mariners Revenge Song" zespołu The Decemberists w 2006 roku. Jego poczciwą kreskówkę stylizowaną na dawne czasy stworzyła sama legenda animacji, Michael Scholl. Opowiadał on przejmującą historię ze swadą i humorem, które przysporzyłymu rzeszę fanów na całym świecie.

Polskie przeboje z animowanym teledyskiem

Choć w Polsce animowane teledyski nigdy nie zdobyły takiej popularności jak na Zachodzie, nie mogliśmy pominąć kilku rodzimych produkcji. Pierwszą z nich jest utrzymany w makabrycznym klimacie klip "Osiecka" grupy Kult z 1992 roku. Komiksowe, przerażające animacje autorstwa Przemka Sawickiego wzbogaciły przekaz tej ciekawej, awangardowej propozycji.

Na odmienne skojarzenia pracuje natomiast zabawny animowany klip "Technicolor" od Męskie Granie Orkiestry z 2021 roku. Obrazowana w nim historia odważnej małpki przemierzającej miejską dżunglę stanowi doskonałe uzupełnienie żywiołowej kompozycji muzycznej.

 • Animacje "Take On Me" urzekły nowatorską na tamte czasy techniką rotoskopii.
 • Dzieło "Fell in Love with a Girl" to minimalistyczny ale genialny obraz białych sylwetek.
 • "Mariner's Revenge Song" to przezabawna, wzruszająca historia opowiedziana przez legendę animacji.
 • Polskie przykłady to klimatyczna "Osiecka" i wesoła "Technicolor" znanych zespołów.

Wielkie gwiazdy pop, które wybiły się animowanymi teledyskami

Animowane teledyski to nie tylko domena niezależnych twórców, ale także ogromnych gwiazd popkultury. Wiele znanych osobistości muzyki pop postanowiło zachwycić fanów niekonwencjonalnymi wizjami obrazującymi ich największe przeboje.

W 2000 roku animowany klip "Rock Is Dead" brytyjskiej gwiazdy Marilyn Manson poruszył opinię publiczną. W obrazie nasyconym symbolami śmierci, przemocy i dekadencji, ukazany był sam wokalista jako rozkładające się, upiorne monstrum.

Trzy lata później za sprawą Christiny Aguiler i wideoklipowej interpretacji jej "Fighter" mogliśmy podziwiać artystkę jako animowaną, mroczną superbohaterką z kościanymi ostrzami. To efektowne i intrygujące przedstawienie wpisywało się w mocny, buntowniczy przekaz piosenki.

Nie możemy oczywiście pominąć również takich sław jak Britney Spears i Justin Timberlake. W 2009 roku stworzyła ona wyrazistą, kreskówkową animację utrzymaną w konwencji science-fiction dla swojego "If U Seek Amy". Z kolei jej dawny partner z boysbandu pokazał awangardowy klip "Mirrors" z 2013 roku, który niektórzy określili jako psychodeliczny sen.

Lady Gaga - mistrzyni animowanych teledysków?

Żadna inna gwiazda nie może się jednak równać z liczby niekonwencjonalnych, animowanych wideoklipów jak Lady Gaga. Ta amerykańska wokalistka po wielokroć sięgała po śmiałe, kontrowersyjne obrazy, bawiąc się konwencją od realizmu poprzez abstrakcję aż po surrealizm.

Jej pamiętna animacja "Judas" z 2011 roku była kwintesencją wszystkiego co w animacji sprawia największą przyjemność. Kolorowa kreskówka przepełniona symbolami religijnymi i kulturowymi z pewnością zapisała się na stałe w historii popkultury.

Podsumowanie

Zdjęcie Najciekawsze animowane teledyski – top 10 hitów muzycznych

Animowane teledyski to niezwykła forma sztuki, w której spotykają się dwie dziedziny: muzyka i animacja. Przez lata prezentowały one najśmielsze wizje artystów, od psychodelicznych abstrakcji, przez kreskówkowe opowieści, aż po zdumiewające realizmy. Stały się metodą promocji dla wielkich gwiazd, ale także narzędziem do wyrażania buntu, prowokacji i kontestacji dla twórców niezależnych.

Bez względu na gatunek czy styl muzyczny, animowane teledyski okazały się znakomitym sposobem na pobudzenie wyobraźni odbiorców. Niektóre z nich na stałe wpisały się do historii popkultury, zachwycając kolejne pokolenia widzów niekonwencjonalnymi wizjami, kunsztownymi animacjami i poruszającymi przekazami. Mamy nadzieję, że nasza lista najciekawszych tytułów była dla Ciebie inspiracją do odkrywania tego zjawiska.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak wybrać najlepszą baterię do smartwatcha – nasze porady
 2. TLK35102 – specyfikacja i zastosowanie tego konkretnego komponentu
 3. Wyszukiwarka grobów Powązki – jak znaleźć konkretne miejsca
 4. Wymiary zdjęć na Instagram – idealne proporcje dla postów
 5. Filmy found footage – najlepsze horrory w tym stylu

Zobacz więcej