tphnews.plarrow right†PCarrow right†Maty na podczerwień zużycie prądu – ile naprawdę zużywają?
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

13 czerwca 2024

Maty na podczerwień zużycie prądu – ile naprawdę zużywają?

Maty na podczerwień zużycie prądu – ile naprawdę zużywają?

Spis treści

Maty na podczerwień zużycie prądu to często omawiany temat wśród tych, którzy zastanawiają się nad zakupem takiego ogrzewania. Pomimo wielu dostępnych informacji, wciąż krążą mity i nieporozumienia na temat zużycia energii przez te urządzenia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, ile naprawdę zużywają maty grzewcze na podczerwień oraz jakie czynniki mają na to wpływ.

Kluczowe wnioski:
 • Maty grzewcze na podczerwień są energooszczędne, ale ich zużycie zależy od rozmiaru, izolacji oraz czasu użytkowania.
 • Dobór odpowiedniej mocy i powierzchni maty do pomieszczenia jest kluczowy dla jej efektywności energetycznej.
 • Systemy grzewcze na podczerwień są bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania zasad montażu i eksploatacji.
 • Koszty eksploatacyjne mat grzewczych są niższe w porównaniu do tradycyjnych grzejników.
 • Inwestycja we właściwą izolację termiczną pomieszczeń znacząco obniża zużycie prądu przez maty na podczerwień.

Czynniki wpływające na zużycie prądu przez maty grzewcze

Jednym z kluczowych czynników decydujących o zużyciu energii elektrycznej przez ogrzewanie na podczerwień jest powierzchnia maty grzewczej. Im większa mata, tym więcej prądu będzie zużywać, aby podgrzać większą przestrzeń. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru maty do wielkości pomieszczenia.

Drugim istotnym elementem jest jakość izolacji cieplnej w ogrzewanym pomieszczeniu. Słaba izolacja sprawi, że ciepło będzie szybko uciekać, a mata będzie musiała intensywniej pracować, co przełoży się na wyższe rachunki za prąd. Dobre ocieplenie ścian, okien i drzwi pozwoli na zmniejszenie zużycia energii.

Kolejnym czynnikiem jest temperatura, na jaką ustawione jest ogrzewanie na podczerwień. Im wyższa temperatura docelowa, tym więcej energii będzie potrzebne do jej osiągnięcia i utrzymania. Warto ustawić optymalną dla siebie temperaturę, pamiętając, że zbyt wysoka podnosi koszty.

Na zużycie prądu przez maty grzewcze wpływa także czas ich działania. Im dłużej są włączone, tym więcej energii zużywają. Dlatego zaleca się używanie programatorów i termostatów, aby ogrzewanie działało tylko wtedy, gdy jest potrzebne.

Maty na podczerwień a inne urządzenia grzewcze - porównanie

W porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami czy piecami, ogrzewanie na podczerwień wyróżnia się niższym zużyciem energii elektrycznej. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu ogrzewaniu przedmiotów i powierzchni promieniowaniem podczerwonego, a nie nagrzewaniem powietrza.

Maty grzewcze nie generują również strat energii związanych z konwekcją powietrza, co ma miejsce w przypadku grzejników tradycyjnych. Ciepło dostarczane jest tam, gdzie się znajduje, bez potrzeby ogrzewania całej kubatury pomieszczenia.

Systemy ogrzewania na podczerwień są także szybsze w reakcji na zmiany temperatury niż piece czy grzejniki. Wystarczy włączyć matę, a w kilka minut zaczyna ona emitować ciepło. Nie ma potrzeby długiego rozgrzewania całego urządzenia.

Należy jednak pamiętać, że efektywność energetyczna i poziom zużycia prądu zależy także od innych czynników, takich jak izolacja cieplna budynku czy rozmiar ogrzewanej przestrzeni. Dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, który system grzewczy jest bardziej oszczędny bez analizy konkretnego przypadku.

 • Ogrzewanie na podczerwień umożliwia szybsze i bardziej równomierne nagrzewanie pomieszczeń niż tradycyjne grzejniki.
 • Maty grzewcze emitują ciepło bezpośrednio na przedmioty, co eliminuje straty energii związane z konwekcją powietrza.
 • Efektywność energetyczna zależy również od izolacji termicznej budynku oraz wielkości ogrzewanej przestrzeni.

Dobieranie odpowiedniego rozmiaru maty grzewczej do pomieszczenia

Aby zapewnić optymalną pracę i niskie zużycie prądu, niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru maty grzewczej do wielkości ogrzewanego pomieszczenia. Za mała mata nie zapewni komfortowej temperatury, a za duża będzie po prostu marnować energię.

Aby obliczyć potrzebną moc grzewczą, należy wziąć pod uwagę kubaturę pomieszczenia oraz jakość izolacji cieplnej. Im słabsza izolacja, tym większa moc będzie potrzebna. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy obliczą optymalny rozmiar maty dla danego wnętrza.

Kolejną kwestią jest miejsce montażu maty. Najlepiej umieścić ją na suficie, dzięki czemu ciepło będzie się równomiernie rozprowadzać. Można ją także zainstalować na ścianie lub pod podłogą. W takim przypadku ważne jest, aby nie była ona przysłonięta meblami.

Pamiętajmy również, że oprócz głównej maty można zastosować dodatkowe, mniejsze maty w chłodniejszych strefach. Takie rozwiązanie zapewni optymalny rozkład temperatury i nie doprowadzi do przegrzewania części pomieszczeń.

Rola izolacji termicznej dla efektywności mat na podczerwień

Zdjęcie Maty na podczerwień zużycie prądu – ile naprawdę zużywają?

Jakość izolacji termicznej budynku ma kluczowe znaczenie dla efektywności i zużycia prądu przez maty grzewcze na podczerwień. Im lepiej ocieplone są ściany, dach i podłogi, tym mniej ciepła będzie uciekać na zewnątrz, a tym samym ogrzewanie będzie działać oszczędniej.

Dzięki dobrej izolacji, mata na podczerwień będzie musiała mniej pracować, aby utrzymać pożądaną temperaturę we wnętrzu. Pozwoli to na obniżenie mocy grzewczej, a co za tym idzie – mniejsze zużycie energii elektrycznej i niższe rachunki.

Warto więc zainwestować w profesjonalne ocieplenie domu czy mieszkania przed montażem ogrzewania na podczerwień. W dłuższej perspektywie koszty zwrócą się dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu. Ponadto lepsza izolacja to też większy komfort termiczny i mniejsze straty ciepła.

Nie zapominajmy również o prawidłowym uszczelnieniu okien i drzwi, gdyż nieszczelności również przyczyniają się do utraty ciepła i obniżają wydajność ogrzewania na podczerwień. Kompleksowe podejście do ocieplenia znacząco poprawi efektywność energetyczną całego budynku.

Zasady bezpiecznego użytkowania mat grzewczych na podczerwień

Maty grzewcze na podczerwień to bezpieczny i wygodny sposób ogrzewania wnętrz, jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby ich użytkowanie było komfortowe i nie stwarzało zagrożenia.

Podsumowanie

Ogrzewanie na podczerwień to ekonomiczne i wygodne rozwiązanie, jednak jego zużycie prądu zależy od kilku czynników. Decydującą rolę odgrywa dobór odpowiedniego rozmiaru maty grzewczej do wielkości pomieszczenia oraz jakość izolacji termicznej. Dla optymalnej efektywności energetycznej należy zadbać o właściwe ocieplenie budynku.

Pamiętajmy również o zasadach bezpiecznego użytkowania mat, takich jak montaż przez profesjonalistów i unikanie przesłaniania ich meblami. Prawidłowa eksploatacja pozwoli cieszyć się ogrzewaniem na podczerwień przy jednoczesnej kontroli zużycia prądu. Inwestycja w taki system grzewczy zwróci się dzięki niskim kosztom utrzymania.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze aparaty Xiaomi – który model warto wybrać w 2024?
 2. Tablety używane – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie
 3. Pobieranie MP3 z YouTube – jak szybko ściągnąć ulubioną muzykę
 4. Ford Crown Taxi – klasyczna taksówka, która nadal imponuje
 5. Żarówka imitująca światło słoneczne – jakie wybrać dla domu

Zobacz więcej

Ranking filtrów do wody – najlepsze modele do domu

Ranking filtrów do wody – najlepsze modele do domu

Poznaj ranking najlepszych domowych filtrów do wody na rynku. Różne modele, funkcje i ceny - znajdź idealny filtr do wody dla swoich potrzeb i budżetu. Kompleksowy przegląd filtrów z węglem aktywnym, rewersem osmotycznym i jonizacją, od dzbankowych po zintegrowane z instalacją.

Sigma RF – nowoczesne obiektywy do aparatów Canon RF

Sigma RF – nowoczesne obiektywy do aparatów Canon RF

Poznaj najnowocześniejsze obiektywy Sigma RF do aparatów Canon. Dzięki zaawansowanej optyce i innowacyjnym rozwiązaniom, sigma rf zapewnia niezrównaną jakość obrazu o niesamowitej ostrości i żywych kolorach. Odkryj szeroki wybór obiektywów dla wymagających fotografów.