tphnews.plarrow right†MOBILEarrow right†iPad czy MacBook – który sprzęt Apple lepiej wybrać?
Sebastian Siwiec

Sebastian Siwiec

|

13 czerwca 2024

iPad czy MacBook – który sprzęt Apple lepiej wybrać?

iPad czy MacBook – który sprzęt Apple lepiej wybrać?

Spis treści

iPad czy MacBook – wybór między tymi dwoma urządzeniami Apple może być prawdziwym wyzwaniem. Oba mają swoje mocne strony i słabsze punkty, a to, które będzie lepsze, zależy od Twoich konkretnych potrzeb i stylu pracy lub nauki. W tym artykule przyjrzymy się dogłębnie różnicom między iPadem a MacBookiem, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję i wybrać sprzęt, który w największym stopniu spełni Twoje oczekiwania.

Kluczowe wnioski:
 • iPady są lżejsze, bardziej przenośne i mają dłuższy czas pracy na baterii, ale mają mniej możliwości wielozadaniowości.
 • MacBooki oferują większą moc obliczeniową i więcej opcji dotyczących oprogramowania, lecz są cięższe i mniej mobilne.
 • Oba urządzenia różnią się pod względem wydajności, baterii, wagi, mobilności i kompatybilności z aplikacjami.
 • Wybór zależy od tego, czy potrzebujesz wydajnego narzędzia do pracy biurowej, czy raczej lekkiego tabletu do rozrywki.
 • Najnowsze trendy w projektowaniu i systemach operacyjnych również odgrywają rolę przy wyborze iPada lub MacBooka.

Rodzaje iPadów a MacBooków – niezawodne porównanie

Gdy stoisz przed wyborem między iPadem czy MacBookiem, warto dokładnie przyjrzeć się różnym modelom w ofercie Apple. iPady występują w kilku wariantach – od podstawowego iPada do iPada Pro z większym ekranem i możliwościami rysowania piórkiem. Z drugiej strony MacBooki obejmują Air, Pro i standardową linię – każdy z inną specyfikacją i możliwościami.

Jedną z kluczowych różnic jest system operacyjny. iPady działają na mobilnym systemie iOS, podczas gdy MacBooki korzystają z potężniejszego systemu macOS, który umożliwia bardziej zaawansowane operacje. Niemniej jednak iPady stają się coraz bardziej zaawansowane i zbliżają się do możliwości laptopów.

Rozmiar ekranu to kolejna kwestia, którą należy rozważyć. iPady mają ekrany od 7,9 cala do 12,9 cala, co czyni je idealnymi do przeglądania multimediów i kreatywnych zadań. MacBooki oferują wyświetlacze od 13,3 cala do 16 cali, zapewniając więcej przestrzeni roboczej na biurku.

Bez względu na wybór, otrzymasz wysokiej jakości sprzęt z najnowszymi procesorami, doskonałą konstrukcją i długim czasem pracy na baterii. Oba rodzaje urządzeń mają swoje zalety i wady, ale wybór zależy głównie od Twoich preferencji i potrzeb.

Wydajność iPada vs. MacBooka – kup ten, który lepiej pasuje

Jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze między iPadem czy MacBookiem, jest wydajność. Oba urządzenia wyposażone są w zaawansowane procesory, ale MacBooki zazwyczaj oferują większą moc obliczeniową.

Najnowsze iPady Pro napędzane są przez układy M1 lub M2, które zapewniają imponującą wydajność, szczególnie w zadaniach mobilnych i kreatywnych. Niemniej jednak najbardziej wymagające programy i aplikacje, takie jak edytory wideo czy programy do renderowania 3D, lepiej radzą sobie na MacBookach.

MacBooki Pro i Air są dostępne z procesorami Intel Core lub nowymi układami Apple Silicon, takimi jak M1 Pro i M1 Max. Te potężne chipy gwarantują świetną wydajność w złożonych zadaniach, takich jak edycja multimediów, projektowanie graficzne czy programowanie.

Warto również pamiętać o ilości pamięci RAM i pojemności przechowywania danych. MacBooki zazwyczaj oferują więcej opcji w tym zakresie, co pozwala na płynniejszą pracę z wieloma aplikacjami i przechowywanie większej ilości plików.

 • Jeśli potrzebujesz urządzenia do podstawowych zadań biurowych, przeglądania internetu i multimediów, iPad może wystarczyć.
 • Jednak jeśli Twoja praca lub studia wymagają intensywnego przetwarzania danych lub korzystania z zaawansowanego oprogramowania, MacBook będzie lepszym wyborem.

Bateria, waga i mobilność – iPad czy MacBook zwycięży?

Jedną z kluczowych zalet iPadów jest ich niezrównana mobilność. Są one lżejsze i smuklejsze niż MacBooki, co ułatwia przenoszenie ich i pracę w podróży. Ponadto iPady oferują dłuższy czas pracy na baterii, co jest nieocenione podczas wyjazdów lub pracy poza domem.

Nawet najbardziej zaawansowany iPad Pro z ekranem 12,9 cala waży zaledwie 682 gramy. Z drugiej strony najtańszy 13-calowy MacBook Air waży już około 1,29 kg. Różnica wagi może wydawać się niewielka, ale staje się odczuwalna po dłuższym użytkowaniu lub noszeniu urządzenia w torbie.

Jeśli chodzi o czas pracy na baterii, iPady przewyższają MacBooki. Nawet najbardziej wydajne modele iPadów mogą działać do 10 godzin na jednym ładowaniu, podczas gdy MacBooki zazwyczaj wytrzymują od 6 do 8 godzin intensywnej pracy.

Oczywiście MacBooki również stają się coraz lżejsze i bardziej mobilne z każdą nową generacją. Jednak jeśli priorytetem jest przenośność i długi czas pracy na baterii, iPad będzie lepszym wyborem.

Aplikacje i oprogramowanie – czy wygrasz z iPadem czy MacBookiem?

Zdjęcie iPad czy MacBook – który sprzęt Apple lepiej wybrać?

Zarówno iPady, jak i MacBooki oferują dostęp do ogromnej biblioteki aplikacji i programów, ale różnią się pod względem dostępności i możliwości oprogramowania. Wybór między nimi zależy od Twoich preferencji i konkretnych potrzeb.

iPady korzystają z mobilnego systemu iOS i mają dostęp do App Store z setkami tysięcy aplikacji mobilnych, w tym programów biurowych, gier, narzędzi do obróbki zdjęć i wideo oraz wielu innych. Aplikacje na iPady są często zaprojektowane z myślą o dotykowym interfejsie i mniejszych ekranach, co sprawia, że są łatwe w obsłudze i intuicyjne.

 • Jeśli potrzebujesz podstawowych narzędzi biurowych, przeglądania Internetu, mediów społecznościowych lub rozrywki, iPad z pewnością Ci wystarczy.
 • Jednak dla bardziej zaawansowanych zastosowań, takich jak programowanie, edycja wideo czy projektowanie graficzne, MacBook z systemem macOS może być lepszym wyborem.

MacBooki mają dostęp do pełnej wersji macOS i mogą uruchamiać potężne aplikacje desktopowe, takie jak pakiet Adobe Creative Cloud, Final Cut Pro czy Xcode. Ponadto wiele programów biznesowych i naukowych jest dostępnych wyłącznie na komputery Mac.

Oba systemy oferują również dostęp do chmury i synchronizację danych między urządzeniami Apple, dzięki czemu możesz rozpocząć pracę na iPadzie, a następnie kontynuować ją na MacBooku lub odwrotnie.

iMovie, GarageBand i inne – iPad czy MacBook do tworzenia?

Zarówno iPady, jak i MacBooki oferują wspaniałe narzędzia do tworzenia treści multimedialnych, takich jak filmy, muzyka i grafika. Jednak różnią się one pod względem możliwości i poziomu zaawansowania.

Podsumowanie

Wybór między iPadem czy MacBookiem zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. iPady świetnie sprawdzą się w przypadku mobilności, konsumpcji treści i podstawowych zadań biurowych. Z kolei MacBooki oferują większą moc obliczeniową i szerszy wybór zaawansowanego oprogramowania, idealnie nadając się do wymagających zastosowań, takich jak edycja wideo czy programowanie.

Niezależnie od decyzji, zarówno iPady, jak i MacBooki zapewniają wysoką jakość, niezawodność i doskonałą integrację z ekosystemem Apple. Kluczem jest zidentyfikowanie swoich priorytetów – czy jest to przenośność i długi czas pracy na baterii, czy może moc obliczeniowa i możliwości profesjonalnego oprogramowania. MacBook czy iPad? Wybór należy do Ciebie!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze aparaty Xiaomi – który model warto wybrać w 2024?
 2. Tablety używane – gdzie kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie
 3. Pobieranie MP3 z YouTube – jak szybko ściągnąć ulubioną muzykę
 4. Ford Crown Taxi – klasyczna taksówka, która nadal imponuje
 5. Żarówka imitująca światło słoneczne – jakie wybrać dla domu

Zobacz więcej