SIA – PATRONKA SPOŁECZNOŚCI LGBTQ

SIA – PATRONKA SPOŁECZNOŚCI LGBTQ

Share This Post

Sia, australijska autorka piosenek i wokalistka, odniosła ogromny sukces muzyczny. Zdobyła m.in. 8 nominacji do prestiżowej nagrody Grammy, a jej singiel “Chandelier” znalazł się na 8 miejscu na liście przebojów Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, gdzie też został sprzedany w ponad 2 milionach egzemplarzy. Jednak fani pokochali Sia nie tylko za jej talent muzyczny – artystka otwarcie wspiera również społeczność LGBTQ, do której sama z resztą należy.

Sia Furler: dzieci. Z kim ma? Czy ma męża?

Sia, od samego początku swojej kariery, bardzo aktywnie udzielała się społecznie. Wokalistka, razem ze swoim psem, wzięła udział w reklamie dla kampanii PETA: Asia-Pacific, namawiając przy tym do sterylizacji zwierząt domowych. Włączyła się także w akcję “Oscar’s Law”, w której protestowała przeciwko hodowli zwierząt na dużą skalę. Na każdym ze swoich koncertów organizowała także adopcyjne targi psów.

Australijska wokalistka stanowi również ogromne wsparcie dla społeczności LGBTQ. Sia otwarcie przyznaje się do tego, że jest biseksualna. Po raz pierwszy wspomniała o tym na swoim Twitterze w 2013 roku.

“Jestem nieheteronormatywna. Tak naprawdę nie identyfikuję się jako lesbijka, gdyż w głównej mierze spotykałam się z mężczyznami. Ale z pewnością  umawiałam się także z kobietami” – wyznała w pamiętnym wpisie artystka.

 

Także w czerwcu 2017, Sia dodała otuchy osobom należącym do wspólnoty LGBTQ. Z okazji Miesiąca Dumy, magazyn Billboard, poprosił czołowych popowych artystów oraz twórców o napisanie “listów miłosnych” do środowiska LGBTQ. Australijska wokalistka podjęła się wykonania tego zadania natychmiast, a ostateczna treść tego listu jest niezwykle pokrzepiająca –  apel ten przepełniony jest jej osobistymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, które bez wątpienia pomogły wielu zagubionym ludziom, odnaleźć właściwą dla nich drogę.

Summer Guide 2010 - Sia Furler on Her Rise to Fame and New Album ...

“Pamiętam dzień, w którym ktoś podesłał zestaw wideo do mojej piosenki “breathe me”, w wykonaniu 13-letniego chłopca, nazywającego się Jonah Mowry. Ze szczegółami opisał swój wewnętrzny krajobraz, jako młodego homoseksualisty w świecie oraz depresję, jaką przechodził. Zostałam pobłogosławiona poprzez przebywanie z osobami o nienormatywnej seksualności w Nowym Jorku i w LA, gdzie jest znacznie więcej akceptacji i pozytywnego obrazu siebie, dlatego też obserwowanie jego walki było dla mnie bardzo ważnym momentem, jako “człowieka z przywilejem platformy”. W tamtym momencie zdecydowałam poświęcić się osobom nieheteronormatywnym w bardziej znaczący sposób. Jestem im niesamowicie wdzięczna za ich obecność, bo już dawno znikłabym bez nich. W szczególności mojemu menadżerowi Davidowi, który trzyma mnie za rękę od 12 lat, w światłości i ciemności. Niedawno wyznał on publicznie, iż jest nosicielem wirusa HIV, a to przeobrażenie wstydu w akceptację samego siebie jest po prostu magią. Jestem z niego taka dumna i szczęśliwa. Mogę bez zająknięcia się powiedzieć, że nie dałabym rady bez moich nieheteronormatywnych przyjaciół, zarówno osobiście, jak i zawodowo, i zawsze jestem wdzięczna Bogu za stworzenie ich w całej ich świetności”.

 Napisała w swoim liście Sia, który, na jej prośbę, nie był edytowany przez redakcję Billboardu.

Sia Hd Desktop

Jednak dopiero po premierze teledysku do utworu “The Greatest”, pochodzącego z krążka “This Is Acting”,  Sia została okrzyknięta “patronką LGBTQ”. Klip ten jest upamiętnieniem dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w Orlando, na Florydzie, rankiem 12 czerwca 2016 roku. Przypomnijmy – tego dnia, w wyniku strzelaniny, z rąk Omara Mateena, zginęło 49 osób, bawiących się w gejowskim klubie Pulse w Orlando. Rannych natomiast zostało 53 klubowiczów. Zamachowiec także poniósł śmierć.

Poprzez wideo do “The Greatest”, Sia oddała hołd ofiarom Omara Mateena. Artystka do udziału w tym teledysku zaprosiła 49 tancerzy, w tym swoją stałą współpracowniczkę – Maddie Ziegler. Wszyscy występujący symbolizują 49 niewinnych ludzi, którym nie dane było powrócić następnego dnia do swoich domów.

Teledysk spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, zapoczątkował także nową erę – coraz większą uwagę zaczęto poświęcać problemowi nietolerancji wobec członków społeczności LGBTQ.

- Advertisment -

Share This Post

- Advertisement -

NAJPOPULARNIEJSZE

THE POP HUB AWARDS 2021 – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O TEGOROCZNEJ INTERNETOWEJ GALI

Wraz z cieplejszym okresem roku, zbliża sie 5. gala...

PLAYLISTA NA PRIDE MONTH!

Czerwiec określany jest Miesiącem Dumy osób LGBT+, to właśnie...

SIA I DAVID GUETTA PO RAZ KOLEJNY ŁĄCZĄ SIŁY!

Sia wypuściła właśnie nowy utwór "Floating Through Space" nagrany wspólnie ze swoim długoletnim współpracownikiem, Davidem...

Doda o singlu “Girls To Buy” TO BĘDZIE HYMN KAŻDEJ ESKORTY!

W związku z premierą utworu "Girls To Buy" porozmawiałem...

HONORATA SKARBEK O NOWYM SINGLU “WULKAN” I PRZEKAZIE MU TOWARZYSZĄCYM

Przeprowadziłem wywiad z Honoratą Skarbek. Wypytałem artystkę o nową...

O SINGLU “WYPŁYWAM” I “THE VOICE KIDS”, CZYLI 5 SZYBKICH PYTAŃ DO MATEUSZA GOLICKIEGO

W cyklu “5 szybkich pytań do…” przepytuję Waszych ulubionych...