PLAYLISTA NA PRIDE MONTH!

PLAYLISTA NA PRIDE MONTH!

Share This Post

Czerwiec określany jest Miesiącem Dumy osób LGBT+, to właśnie w ciągu najbliższych dni odbędą się liczne parady oraz akcje społeczne przypominające o tym, jak często wciąż łamane są prawa tej społeczności oraz dopingujące do walki o własną tożsamość. Na problem dotyczący braku tolerancji nie pozostają również głusi artyści, którzy często dedykują swoją twórczość tęczowej społeczności. Poniżej przygotowałem dla Was listę utworów, które szczególnie warto posłuchać podczas Pride Month.

Sia – The Greatest

Piosenka jest wsparciem dla społeczności LGBT+, a jej tekst odnosi się bezpośrednio do strzelaniny, jaka miała miejsce w klubie gejowskim “Pulse”, w Orlando w 2016 roku. Artystka w utworze staje murem za osobami prześladowanymi ze względu na orientację seksualną oraz stara się ukazać trudną drogę, z jaką te muszą się zmagać. W teledysku do utworu wystąpiło 49 tancerzy, dokładnie tylu, ile było ofiar zamachu.

Taylor Swift – You Need To Calm Down

Choć Taylor niegdyś przez niektórych była kojarzona jako idolka konserwatywnej części amerykańskiej młodzieży (pomimo iż sama nie angażowała się politycznie), to artystka nie obawiała się zabrać głosu po stronie społeczności LGBT+, a nawet zadedykować jej piosenkę. W tekście utworu sprzeciwia się postawie homofobicznej części społeczeństwa. Singiel został uznany przez MTV Video Music Awards 2019 za Teledysk roku i Najlepszy teledysk ze społecznym przekazem. Warto nadmienić, że wystąpiła w nim plejada tęczowych gwiazd.

Demi Lovato – Really Don’t Care

Powstały w 2014 roku teledysk, został zrealizowany podczas LA Pride Parade. Gwiazda nigdy nie kryła się ze swoim poparciem dla LGBT+. Wielokrotnie zresztą określa się jako część tej społeczności. Nikogo więc nie zdziwił fakt, że utwór zagrzewający do walki o własne prawa oraz tożsamość okazał się czwartym singlem z czwartego albumu Demi. Niedawno wyszło ze strony Lovato oświadczenie, że jest osobą niebinarną, po tych słowach rozpoczęła się społeczna dyskusja dotycząca możliwości postrzegania własnej płci.

Lady Gaga – Born This Way

Piosenka stała się jednym z hymnów walki o szacunek do mniejszości, propagowała samoakceptację i tym samym ugruntowała pozycję Lady Gagi, jako ikony społeczności LGBT+. Kompozycja, jak i album, z której pochodzi stały się na tyle ikoniczne, że 23 maja ustanowiono w Los Angeles dniem “Born This Way”. Sama artystka pojawiła się na wydarzeniu, aby odebrać klucze do bram miasta. Aktualnie utwór został przesłuchany ponad 280 milionów razy tylko w serwisie YouTube.

Hozier – Take Me To Church

Utwór jest mocnym debiutem irlandzkiego wokalisty i gitarzysty. Teledysk do utworu, który ukazał się w 2014 roku, porusza temat homofobii oraz przemocy wobec osób homoseksualnych. Sam tekst piosenki przedstawia krytyczne podejście do stosunku kościoła wobec homoseksualistów i potępia je jako dalekie od miłosiernego. “Piosenka jest o uznawaniu samego siebie oraz odzyskiwaniu swojego człowieczeństwa poprzez akt miłości” tłumaczył artysta.

Kim Petras – Icy

Na temat Kim Petras można było usłyszeć przed laty, jako o najmłodszej osobie, która przeszła korektę płci. Teraz możemy usłyszeć o niej bardziej w kontekście muzyki jaką wykonuje, gdyż wymienia się ją jednym tchem obok takich gwiazd, jak Charli XCX czy Demi Lovato, z którymi również miała okazję zaśpiewać. Utwory “Heart to Break”, “I Don’t Want It At All”, czy “Icy” ugruntowały jej pozycje na światowym rynku muzycznym. Dziewczyna w realizacji swoich planów nie zwalnia nawet na chwilę, każdego dnia udowadniając, że płeć przypisana przy urodzeniu nie musi być tą ostateczną.

The Veronicas – On Your Side

Słowa do tej piosenki, jak i scenariusz teledysku napisała modelka i aktorka Ruby Rose, gdy z Jessicą Origliasso (połowa The Veronicas) łączyły ją bliższe relacje. Choć w teledysku wydaje się, że dziewczyny tworzą więź, która przetrwa największe losowe zawirowania, to życie okazało się bardziej okrutne i para wkrótce się rozstała. Po latach Jess gorzko wspomina ten związek. Relacja dziewczyn była na tyle toksyczna, że poważnie zaszkodziła tej siostrzanej i omal nie doprowadziła do rozpadu zespołu.

Joey Graceffa – Don’t Wait Joey

Jest amerykańskim vlogerem, którego kanał w serwisie YouTube niedługo osiągnie 10 milionów subskrybcji. 16 maja 2015 roku na łamach wspomnianej platformy zaprezentował światu teledysk do utworu “Don’t Wait”, który był jednocześnie jego coming outem.

t.A.T.u. – All The Thing She Said

Pomimo, iż ostatecznie okazało się, że wizerunek tworzony przez Lenę i Julie był fikcją, to nie można odmówić dziewczynom ogromnego zaangażowania na rzecz mniejszości seksualnych (przynajmniej swego czasu). Dziewczyny wyprodukowały i wystąpiły w filmie “You and I” opowiadającym o lesbijskiej miłości, czy chodziły na nielegalne i ostro tłumione parady równości w Rosji. Niestety przynajmniej jedna z nich całkowicie odwróciła się od wyznawanych niegdyś wartości, o czym pisaliśmy w innym artykule.

- Advertisment -

Share This Post

- Advertisement -

NAJPOPULARNIEJSZE

THE POP HUB AWARDS 2021 – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O TEGOROCZNEJ INTERNETOWEJ GALI

Wraz z cieplejszym okresem roku, zbliża sie 5. gala...

SIA I DAVID GUETTA PO RAZ KOLEJNY ŁĄCZĄ SIŁY!

Sia wypuściła właśnie nowy utwór "Floating Through Space" nagrany wspólnie ze swoim długoletnim współpracownikiem, Davidem...

Doda o singlu “Girls To Buy” TO BĘDZIE HYMN KAŻDEJ ESKORTY!

W związku z premierą utworu "Girls To Buy" porozmawiałem...

HONORATA SKARBEK O NOWYM SINGLU “WULKAN” I PRZEKAZIE MU TOWARZYSZĄCYM

Przeprowadziłem wywiad z Honoratą Skarbek. Wypytałem artystkę o nową...

O SINGLU “WYPŁYWAM” I “THE VOICE KIDS”, CZYLI 5 SZYBKICH PYTAŃ DO MATEUSZA GOLICKIEGO

W cyklu “5 szybkich pytań do…” przepytuję Waszych ulubionych...

DOMINIKA KOMIAGO I JEJ “CHWILE”

Dominika Komiago to wokalistka i ex-jurorka programu "Śpiewajmy razem...