LADY GAGA I JEJ WSPARCIE DLA SPOŁECZNOŚCI LGBTQ!

LADY GAGA I JEJ WSPARCIE DLA SPOŁECZNOŚCI LGBTQ!

Share This Post

Wczoraj wszyscy dowiedzieliśmy się, że nowy album Lady Gagi “Chromatica” zadebiutował na szczycie listy Billboard 200 sprzedając się w 274 tys. kopii (205 tys. z fizycznej sprzedaży albumu). Jest to jej 6 album z rzędu, który zadebiutował na pierwszym miejscu zestawienia. Z okazji miesiąca dumy przypomnijmy sobie wszystkie sytuacje, którymi Lady Gaga udowodniła, jak ważną częścią jej życia jest społeczność LGBT.

 • Latem 2009 roku Gaga, kiedy zdobyła jedną z pierwszych, wielu nagród, które otrzymała w swojej karierze. Kiedy teledysk do jej drugiego singla „Poker Face” pokonał utwór Beyoncé „Single Ladies” i wygrał w kategorii International Video of the Year podczas kanadyjskiego MuchMusic Video Awards, Gaga wygłosiła krótkie, słodkie i szczere przemówienie: “Dziękuję Bogu i Gejom”, wysyłając społeczności LGBTQ znak tego, co miało nadejść.
 • Przeczytała prezydentowi USA, jak jego rząd traktuje społeczeństwo LGBT. Udała się wtedy do Waszyngtonu na National Equality March (marsz równości) i krzyczała: “Słyszysz?” domagając się działań prezydenta Obamy “Będziemy nadal naciskać twoją administrację do urzeczywistnienia twojej obietnicy”. Tego samego weekendu pojawiła się na Human Rights Campaign, gdzie na scenie powiedziała” “nie zaśpiewam swojej piosenki, ponieważ ten wieczór nie jest mój, jest wasz”. Zaśpiewała wtedy piosenkę Johna Lennona “Imagine” pokazując jak dużo homofobii jest w branży muzycznej.
 • Podczas MTV Video Music Awards przybyła w oszałamiającej sukni z ostatniej kolekcji Alexandra McQueena oraz w towarzystwie czterech wojskowych USA, który zostali zwolnieli lub zrezygnowali z pracy z powodu “Don’t Ask Don’t Tell”. Tego wieczoru odbierając nagrodę w kategorii Video Of The Year za “Bad Romance” zamieniała zwykłą suknię za suknię z mięsa, by pokazać swój gniew na temat wojskowej polityki DADT. “Jeśli nie będziemy walczyć o to, w co wierzymy i jeśli nie będziemy walczyć o nasze prawa, wkrótce będziemy mieli tyle samo praw, co mięso na naszych kościach” – wyjaśniła później w programie Ellen DeGeneres. Walka o uchylenie DADT stało się zresztą częścią jej kariery: namawiała senatorów do działania, nagrywała rajdy, filmy, które stały się bardzo popularne – aż w 2011 stały się one rzeczywistością.
 • Podpisała specjalną umową z siecią sklepów Target, czyli krążek Born This Way z dodatkowymi utworami i remixami. “Częścią mojego porozumienia z firmą Target jest to, że muszą zacząć wspierać organizacje charytatywne LGBT, zacząć reformować i naprawiać błędy, które popełnili w przeszłości … nasza współpraca opiera się na ich reformie w firmie, aby wesprzeć społeczność homoseksualistów i aby naprawić błędy, które popełniali wspierając te grupy” Miesiąc temu Gaga oznajmiła, że współpraca została zakończona
 • Napisała piosenkę, która już na zawsze stała się “gay anthem”, a mianowicie “Born This Way”. Singiel stał się jej trzecim numerem jeden w USA. “No matter gay, straight, or bi/ Lesbian, transgender life/ I’m on the right track, baby/ I was born to survive” – to słowa, które stały się tak powszechne, jak to tylko możliwe. W następnym roku Gaga wraz ze swoją matką Cynthią Germanottą utworzyły Fundację Born This Way, organizację non-profit, której zadaniem jest “wspieranie dobrego samopoczucia młodych ludzi i zachęcanie ich do tworzenia lepszego i odważniejszego świata”.

 • W 2012 r., kiedy głosowanie prezydenckie w czterech stanach USA zawierało również przepisy związane z małżeństwem, Gaga uczestniczyła w kampanii w mediach społecznościowych, która zachęcała ludzi do wyjścia i głosowania. Inicjatywa zatytułowana „The Four 2012” została wzorowana na kultowej kampanii MTV Rock the Vote z lat 90. XX wieku, której celem było zwiększenie świadomości i udziału w głosowaniu. Gaga nagrała wiadomość wideo, aby wyjaśnić, w jaki sposób wyborcy mogą coś zmienić i jak ważny był udział w głosowaniu: “Chciałem tylko przypomnieć tym z was, którzy mieszkają w Maine, Minnesocie, Waszyngtonie lub Maryland, że możecie głosować na równość małżeńską podczas wyborów w tym roku.”
 • Kiedy pod koniec 2012 roku jej trasa koncertowa “Born This Way Ball Tour” zawitała do Rosji, Gaga została oskarżona o złamanie antygejowskiego prawa propagandowego. Grożono jej aresztowaniem i grzywną w wysokości 50 000 USD, jak donosił Reuters, ale to jej nie powstrzymało. Koncert trwał zgodnie z planem, ku uciesze rosyjskich fanów, a kilka dni później napisała, że łączy się z Rosją. Niecały rok później niższa izba parlamentu w Rosji uchwaliła podobne prawo, które zabraniało wszelkie formy wypowiedzi osób homoseksualnych lub publiczne okazywanie uczuć w dowolnym miejscu w kraju, artystka się wkurzyła. Napisała wtedy na Facebooku i Twitterze, aby wyrazić swój gniew, i poprzysięgła walczyć o swoich rosyjskich fanów. “Rosyjski rząd jest przestępcą, ucisk spotka się z rewolucją, społeczności LGBT w Rosji nie jesteście sami, razem będziemy walczyć o twoją wolność’
 • Podczas wakacji 2016 Gaga złożyła niespodziewaną wizytę bezdomnej młodzieży LGBTQ w nowojorskim Ali Forney Center. “Spędziłam piękny poranek z młodzieżą LGBT w AliForneyCenter, największym centrum przyjmowania osób na świecie. Przyniosłam prezenty i poprowadziłam ich w medytacji grupowej. W tym roku ponad 2 miliony młodych ludzi doświadczyła jakiejś formy bezdomności. Co piąta bezdomna młodzież w społeczności identyfikuje się jako geje, lesbijki, biseksualiści lub osoby transpłciowe”– powiedziała. “Bardzo mnie to denerwuje. Teraz nadszedł czas, aby się bronić. Dzięki współpracy z Virgin Mobile i kampanii Re-Generation Campaign setki moich fanów poświęciło swój czas pracując w schroniskach dla bezdomnych młodzieży podczas tegorocznej trasy koncertowej i wszyscy otrzymali bezpłatne bilety na ten koncert. Ale nadal musimy zrobić więcej”
 • Zaledwie kilka tygodni po wyborze Trumpa na prezydenta USA, nadszedł czas jej występu podczas przerwy na Super Bowl. Zaśpiewała “God Bless America” jako subtelne przesłanie włączenia i jedności oraz swój przebój “Born this way” jednemu z najwybitniejszych polityków anty-równościowych w kraju.
 • Podczas jej gościnnego występu w 9 sezonie “RuPaul’s Drag Race”, jedna z uczestniczek Eureka powiedziała ze  łzami w oczach “Byłem najbliżej śmierci, a ty mnie wyciągnęłaś. Nie zdajesz sobie sprawy, co robisz dla ludzi i jak bardzo inspirujesz ludzi takich jak ja i my wszyscy, pozwalasz nam być tym, kim jesteśmy.”
 • Podczas premiery Joanne World Tour w 2017 roku Gaga był wyraźnie zaskoczona, gdy fan rzucił tęczową flagę na scene. “Przepraszam pana”, zapytała jednego z ochroniarzy pilnującego sceny. „Czy mogę wziąć tą flagę?” Następnie podniosła ją i trzymała jak trofeum, gdy ponad 15 000 koncertowiczów krzyczało w czystej gejowskiej ekstazie na Rogers Arena w Vancouver w Kanadzie. „Mam wiele do powiedzenia na ten temat”, powiedziała, recytując kilka wersów ze swojej piosenki “Come to Mama”:  “Więc każdy z was, kto nie wierzy w równość, który jest tutaj tego wieczoru, niech przyjdzie do mamy.”
 • Wszyscy pamiętamy sytuacje w Orlando 10 czerwca 2016 roku, gdzie w gejowskim klubie wydarzyła się masakra i ponad 50 osób LGTBQ zostało zamordowanych, kilka dni później Gaga ze łzami w oczach wygłosiła swoje przemówienie czytając też listę osób, które odeszły z tego świata.

- Advertisment -

Share This Post

- Advertisement -

NAJPOPULARNIEJSZE

THE POP HUB AWARDS 2021 – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O TEGOROCZNEJ INTERNETOWEJ GALI

Wraz z cieplejszym okresem roku, zbliża sie 5. gala...

PLAYLISTA NA PRIDE MONTH!

Czerwiec określany jest Miesiącem Dumy osób LGBT+, to właśnie...

SIA I DAVID GUETTA PO RAZ KOLEJNY ŁĄCZĄ SIŁY!

Sia wypuściła właśnie nowy utwór "Floating Through Space" nagrany wspólnie ze swoim długoletnim współpracownikiem, Davidem...

Doda o singlu “Girls To Buy” TO BĘDZIE HYMN KAŻDEJ ESKORTY!

W związku z premierą utworu "Girls To Buy" porozmawiałem...

HONORATA SKARBEK O NOWYM SINGLU “WULKAN” I PRZEKAZIE MU TOWARZYSZĄCYM

Przeprowadziłem wywiad z Honoratą Skarbek. Wypytałem artystkę o nową...

O SINGLU “WYPŁYWAM” I “THE VOICE KIDS”, CZYLI 5 SZYBKICH PYTAŃ DO MATEUSZA GOLICKIEGO

W cyklu “5 szybkich pytań do…” przepytuję Waszych ulubionych...